X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.10.2023 р. № 3468/ІПК/99-00-07-06-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства від __.__.____ № ___/__-__/__ про надання індивідуальної податкової консультації щодо структури електронного документу (інформації) великого платника податків (далі – ВПП) стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA), та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив про необхідність у роз’яснення норм податкового законодавства щодо структури формування стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA).

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо заповнення підпункту 4.1.5 пункту 4.1 та підпункту 4.2.5. пункту 4.2 розділу IV аудиторського файлу, а саме як визначити додаткову ознаку з урахуванням події, яка відбулася раніше (перерахування коштів – С чи відвантаження товарів, робіт/послуг – П) якщо:

1. Договором або специфікацією до договору по різних товарних позиціях передбачено декілька етапів оплати товару (наприклад, передплата 80% від обсягу постачання, постачання в повному обсязі, післяплата 20%) або передплата розбита на декілька платежів. Яку ознаку події необхідно поставити при постачанні частково оплаченого товару - С або П?

2. Часткова передплата здійснена за одну номенклатуру товарів, а в процесі постачання, шляхом внесення змін до специфікації, номенклатуру змінено на інші товарні позиції, також може бути змінено кількість та ціну постачання, на що виписані відповідні розрахунки коригування і доплата здійснена вже за інші товарні позиції. Що буде першою подією по такій операції з постачання? Яку ознаку події необхідно поставити при постачанні - С або П?

Cтосовно зазначених питань повідомляємо наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 07 листопада 2011 року № 1393, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2012 року за № 44/20357, затверджено Порядок надання документів великого платника податків в електронній формі (далі – Порядок).

Порядком визначено, що електронні документи (інформація) ВПП надаються у форматі XML у вигляді стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA), який представляє собою електронний файл стандартизованої структури, що містить експортовані з вихідної системи обліку дані про наявність та стан активів, власного капіталу та зобов'язань, а також інформацію щодо змін у фінансово-господарському стані суб'єкта господарювання за певний період. Структура надання електронних документів (інформації) ВПП (стандартний аудиторський файл (SAF-T UA)) наведена у додатку до Порядку (далі – Структура).

Зокрема, Структура складається з інформації щодо бухгалтерських проведень суб’єкта господарювання в розрізі кожної окремої господарської операції з деталізацією здійсненої операції із зазначенням її типу, суми, інформації щодо унікального ідентифікаційного номера контрагента - юридичної (фізичної) особи, даних про бухгалтерські проведення по цій операції, а також іншої інформації в розрізі кожного бухгалтерського проведення та містить інформацію про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку щодо операцій продажу, придбання/закупівлі, платежів, операцій із запасами, операцій з необоротними активами та інших операцій суб’єкта господарювання.

Крім того зазначаємо, що підрозділи Структури містять примітки, в яких викладена інформація, яка міститься в цьому підрозділі з відповідним розшифруванням та поясненням до наведеної інформації (у разі якщо при формуванні показника існує певна специфіка або інші практичні аспекти).

При заповненні стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) кожному конкретному платнику податків доцільно керуватися стандартами бухгалтерського обліку, що застосовуються суб’єктом господарювання для ведення бухгалтерського обліку – національні/міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (далі – ПСБО/МСБО), Міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ), застосування класів рахунків та інші специфічні особливості.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року
№ 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Сукупність принципів, методів i процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності визначається обліковою політикою підприємства (стаття 1 Закону № 996).

Частиною другою та четвертою статті 8 Закону № 996 зазначено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів, а для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього Закону обирає форми його організації.

Частиною п’ятою статті 8 Закону № 996 зазначено, що підприємство самостійно затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.

Враховуючи те, що стандартний аудиторський файл (SAF-T UA) містить інформацію щодо бухгалтерських проведень суб’єкта господарювання в розрізі кожної окремої господарської операції, при заповненні елементів необхідно враховувати вимоги Закону № 996 та відображати їх виходячи з реального змісту.

Зокрема, при заповненні елементів підрозділу 2.1 «Облікова політика» Розділу ІІ «Довідники» Структури  стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) зазначається інформація щодо елементів облікової політики суб’єкта господарювання у періоді, за який формується стандартний аудиторський файл (SAF-T UA), з наведенням реквізитів наказу(ів) про облікову політику (дата, номер) за відповідні звітні періоди (та про внесення змін до них – у разі наявності). Також необхідно зазначити, які саме стандарти бухгалтерського обліку застосовуються суб’єктом господарювання для ведення бухгалтерського обліку – національні/міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, та застосування класів рахунків.

 Для відображення інформації щодо обліку первинних документів необхідно здійснити опис типів господарських операцій, що здійснювалися суб’єктом господарювання, із наведенням відповідних умовних позначень операцій та їх характеристик при заповненні елементів підрозділу 2.2 «Довідники операцій» розділу ІІ «Довідники» Структури.

При цьому, при  заповненні елементу «Тип операції (умовне позначення операції)» наводиться відповідне умовне позначення або кодування операцій, які   зазначається для подальшого наведення типу операцій при заповненні
підрозділів 4.1 «Відомості про продаж» (елемент 4.1.5) та 4.2 «Відомості про придбання/закупівлю» (елемент 4.2.5) розділу IV «Інформація про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку».

При наведенні типу та опису операцій, пов’язаних з придбанням/продажем товарів, робіт/послуг здійснюється відповідне розмежування зазначених операцій з урахуванням того, яка подія (перерахування коштів (додаткова ознака при умовному позначенні операції – «С», або отримання чи постачання товарів, робіт/послуг (додаткова ознака при умовному позначенні операції – «П»)), відбулася першою (у разі, якщо суб’єктом господарювання застосовуються інші ознаки або кодування операцій, які дозволяють здійснити вищенаведене розмежування, можуть бути застосовані такі ознаки або коди операцій).

При заповненні елементів у підрозділі 2.5 «Контрагенти» розділу II «Довідники» відображається інформація щодо контрагентів, з якими суб’єкт господарювання мав господарські відносини, із зазначенням сальдо розрахунків та розкриттям інформації, передбаченої таблицею цього підрозділу SAF-T UA.

При заповненні елементів у підрозділі 3.1 «Бухгалтерські операції» Розділу ІІІ «Журнал бухгалтерських записів» Структури  розкривається інформація щодо бухгалтерських проведень суб’єкта господарювання в розрізі кожної окремої господарської операції з деталізацією здійсненої операції, із зазначенням її типу, суми, інформації щодо унікального ідентифікаційного номеру контрагента юридичної (фізичної) особи (у разі, якщо операція здійснюється з контрагентом) та розкривається дані про бухгалтерські проведення по цій операції, а також інша інформація відповідно до таблиці цього підрозділу стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA) в розрізі кожного бухгалтерського проведення.

Разом з тим, у підрозділі 4.1 «Відомості про продаж» Розділу IV «Інформація про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку» Структури на підставі первинних документів зазначається інформація щодо фактичних обсягів реалізованих матеріальних цінностей, робіт та послуг, їх кількості та вартості, в розрізі господарських операцій з продажу (з розкриттям інформації відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA). Початок та кінець періоду, за який формується SAF-T UA, визначаються в запиті контролюючого органу.

У підрозділі 4.2 «Відомості про придбання/закупівлю» Розділу IV «Інформація про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку» Структури на підставі первинних документів зазначається інформація щодо фактичних обсягів придбаних матеріальних цінностей, робіт та послуг, їх кількості та вартості, в розрізі господарських операцій з придбання/закупівлі (з розкриттям інформації відповідно до таблиці цього підрозділу SAF-T UA).

Враховуючи зазначене, при заповненні розділів та підрозділів Структури, кожному конкретному платнику податків доцільно керуватися стандартами бухгалтерського обліку, що застосовуються суб’єктом господарювання для ведення бухгалтерського обліку  відповідно до ПСБО/МСБО, МСФЗ та інших специфічних особливостей, притаманних діяльності відповідного платника податків.

 Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.