X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.10.2023 р. № 3496/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало про наявність у власності об’єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках територіальної громади м. Києва,  які перебувають у користуванні на умовах оренди (далі – Ділянки, Договори). Частина об’єктів нерухомого майна надається в оренду іншим суб’єктам господарювання без визначення частин Ділянок.

До звернення додано лист Департаменту земельних відносин виконавчого органу Київської міської ради (далі – КМДА) від 01.06.2023, в якому повідомляється про встановлення п. 19.10 рішення КМДА від 08.12.2022 № 5828/5869 «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» (далі – Рішення) розміру річної орендної плати за основним видом діяльності «у разі передачі будівель, споруд, що розташовані на земельній ділянці, який збільшується в 1,2 рази».

Товариство просить надати роз’яснення щодо застосування додаткових коефіцієнтів, крім передбачених п. 289.2 ст. 289 Кодексу, при визначенні розміру орендної плати за Ділянки.

Об’єкти оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (п.п. 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 Кодексу).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (п. 288.1, 288.5. ст. 288 Кодексу).

Базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Кодексу (п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Кодексу).

Відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування Ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування Ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір Ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір Ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією Ділянкою, якою володіє наймодавець.

Таким чином, при наданні в найм (оренду) об’єктів нерухомого майна об’єктом оподаткування є та площа Ділянок, що зазначена у договорі найму (оренди). Крім цього, у договорі має бути закріплений й розмір орендної плати за Ділянки, стягнутий з орендарів об’єктів нерухомого майна відповідно до ст. 797 Цивільного кодексу України.

Обчислення податкових зобов’язань орендної плати за Ділянки здійснюється на підставі встановлених у Договорах розміру орендної плати з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

У разі укладення нових договорів оренди земельних ділянок комунальної власності або внесення змін до Договорів, справляння орендної плати здійснюватиметься відповідно до встановленого Договорами розміру плати.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.