Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є юридичною особою, яка здійснює діяльність у сфері розробки програмного забезпечення. Відповідно до Наказу Міністерства цифрової трансформації України … Товариство набуло статусу резидента Дія Сіті відповідно до положень Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).
Товариство, як резидент Дія Сіті, перебуває в процесі укладання гіг-контрактів із спеціалістами відповідно до положень ст. 17 Закону № 1667.
На виконання вимог Закону № 1667 умовами гіг-контрактів, що укладаються Товариством із спеціалістами, передбачено надання обов’язкової оплачуваної перерви у наданні послуг. Відповідно до гіг-контракту винагорода встановлюється за період надання послуг – місяць. При цьому умовами гіг-контракту передбачено, що час перерви оплачується у складі винагороди за відповідний місяць. Розмір винагороди за час перерви визначається та оплачується у такому ж розмірі, якби у ці дні гіг-спеціаліст не реалізовував своє право на перерву, а надавав послуги.
У зв’язку з чим Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію та підтвердити правильність розуміння того, що винагорода, яка виплачується гіг-спеціалісту за гіг-контрактом підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., в тому числі в частині винагороди, яка виплачується за час обов’язкової оплачуваної перерви.
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.
Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
У разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, такий податковий агент зобов’язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску самостійно нарахувати податок за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу (18 відс.), щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених у п.п. «а» – «б» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його до подання податкового розрахунку.
При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті (п.п. 170.141.5 п. 170.141 ст. 170 Кодексу).
Таким чином, якщо юридична особа – резидент Дія Сіті відповідає вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, та відповідно до умов гіг-контракту нараховує винагороду до складу якої входить сума щорічної оплачуваної перерви, то сума такої винагороди оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.
Разом з тим, якщо юридична особа – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, то резидент Дія Сіті як податковий агент зобов’язаний самостійно нарахувати на суму зазначеної винагороди податок за ставкою 18 відс. щодо нарахованої винагороди та сплатити його до подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
У разі якщо сума коштів, яка виплачується у зв’язку з щорічною оплачуваною перервою не входить до складу винагороди відповідно до умов гіг-контракту, то сума таких коштів оподатковується резидентом Дія Сіті податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків
Одночасно зауважуємо, що відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, Міністерство економіки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері праці, трудових відносин.
Крім того, відповідно до п. 1 Положення про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 року № 856, Міністерство цифрової трансформації України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері цифрового розвитку, цифрової економіки, у сфері розвитку та функціонування правового режиму Дія Сіті.
Таким чином, питання віднесення оплати резидентом Дія Сіті щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг) до винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому 3аконом № 1667, не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |