Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства, надіслане на розгляд, з метою прийняття рішення стосовно внесення відомостей про індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК) до єдиного реєстру ІПКтериторіальним органом ДПС щодо оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) операції з продажу основних засобів платником податків під час застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено в зверненні Товариство планує здійснити реалізацію основних засобів, придбаних з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки.
До початку використання особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки Товариство використовувало спрощену систему оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 3 відсотки, яка передбачала нарахування та сплату ПДВ.
У період застосування Товариством особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки реєстрація платником ПДВ була призупинена у відповідності до вимог податкового законодавства, в зв’язку з чим виникла необхідність у роз’ясненнів частині обов’язку нарахування ПДВ на вартість основних засобів під час їх продажу у періоді застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, які передбачали, зокрема звільнення від обов’язку нарахування та сплати ПДВ по операціях з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 розділуІ Кодексу) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідальність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV Кодексу застосовувались з урахуванням особливостей, визначених відповідно до Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, враховуючи зміни внесені Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219-IX).
Відповідно підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, встановлено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, звільнялись від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ була призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу розумілося, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу розділу ХХ Кодексу, призупинялись права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 розділу ХХ Кодексу.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу розділу ХХ Кодексу, вважалися такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Законом № 3219-IX, який набрав чинності з 01.08.2023, внесено зміни у підрозділ 8 розділу ХХ Кодексу, зокрема абзаци перший та другий підпункту 9.9 пункту 9 змінено одним абзацом та доповнено новим пунктом 91.
Враховуючи зазначені зміни, платник податку мав право самостійно (шляхом подання заяви) до 01.08.2023 відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.
Разом з цим, згідно з підпунктом 91.1 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, платники єдиного податку третьої групи, які не відмовилися станом на 31 липня 2023 року від використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.
Підпунктом 91.2 пункту 91 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, визначено, що платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВ відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу та яким з 1 серпня 2023 рокуавтоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8розділу ХХ Кодексу, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, зобов’язані не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу.
При цьому база оподаткування при нарахуванні податкових зобов’язань за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, в якому вони були використані (поставлені, реалізовані), а в разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за товарами - виходячи з вартості їх придбання.
Що стосується строків, встановлених статтею 52 Кодексу для розгляду звернень на отримання індивідуальних податкових консультацій, повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 для контролюючих органів зупинявся перебіг строків, зокрема для надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |