X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.10.2023 р. № 3432/ІПК/99-00-24-03-03-06

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненнях, Товариство є резидентом Дія Сіті у порядку, встановленому Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

Товариством укладено гіг-контракти із спеціалістами відповідно до положень ст. 17 Закону № 1667. У гіг-контрактах, зокрема, визначено розмір винагороди гіг-спеціаліста, порядок та строки ії виплати. Також, відповідно до ст. 19 Закону № 1667 укладеними гіг-контрактами обумовлено збільшення розміру винагороди за досягнення окремих показників, характеристик та/або виконання певних умов. Розмір винагороди гіг-спеціаліста формується відповідно до умов укладеного з таким фахівцем гіг-контракту.

Також в Товаристві працюють фахівці за трудовими угодами. За умовами укладених трудових угод, оплата праці складається із основної, додаткової заробітної плати, інших виплат.

Зважаючи на те, що всі фахівці резидента Дія Сіті працюють в Товаристві за трудовими договорами або за гіг-контрактами – Товариство виплачує винагороду гіг-фахівцям і здійснює оплату праці фахівців резидента «Дія Сіті» згідно з умовами укладених з таким фахівцем гіг-контракту та/або трудового договору (відповідно).

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи до всіх виплат в якості винагороди за гіг-контрактом застосовується зменшена ставка податку на доходи фізичних осіб 5 відс. та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за  кожного фахівця Товариства у розмірі мінімального страхового внеску:

за виконані протягом місяця роботи (надані послуги);

за виконання окремих доручень;

за виконання важливих та особливо важливих завдань;

за досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт, їх дострокового виконання;

за знаходження нових можливостей для розвитку підприємства;

за заохочення до співпраці кандидата;

одноразова матеріальна допомога;

матеріальна допомога, що має систематичний характер (надана всім або більшості фахівців Товариства на оздоровлення);

компенсаційна виплата, пов’язана з переїздом в інше місце проживання за ініціативою Товариства;

компенсація за невикористану щорічну перерву;

щоквартальна премія за результатами досягнень в роботі та виконанні послуг за квартал;

виплата у зв’язку з народженням дитини?

2. Чи до всіх видів виплат, що є складовими оплати праці фахівців за трудовими угодами застосовується зменшена ставка податку на доходи фізичних осіб 5 відс. та єдиний внесок за кожного фахівця Товариства у розмірі мінімального страхового внеску:

заробітна плата;

премія за виконання окремих доручень;

премія за досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт, їх дострокового виконання;

премія за знаходження нових можливостей для розвитку підприємства; премія за заохочення до співпраці кандидата;

матеріальна допомога, що має систематичний характер (надана всім або більшості фахівців Товариства на оздоровлення);

матеріальна допомога, що надається фахівцям Товариства для переїзду в інше місце проживання;

щоквартальна премія за результатами досягнень в роботі та виконанні послуг за квартал;

виплата у зв’язку з народженням дитини?

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів визначені Законом № 1667.

Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону № 1667 для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів), гіг-спеціалістів – на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону № 1667, а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб – підприємців, – на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством.

При цьому гіг-спеціаліст – це фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем (п. 2 частини першої ст. 1 Закону № 1667).

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.

Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

У разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, такий податковий агент зобов’язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску самостійно нарахувати податок за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 Кодексу (18 відс.), щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених у п.п. «а» – «б» п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу, що були виплачені протягом такого календарного місяця, та сплатити його до подання податкового розрахунку.

При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті (п.п. 170.141.5 п. 170.141 ст. 170 Кодексу).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України  від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108), та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Згідно з частиною п’ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для роботодавців, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Разом з тим відповідно до частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667, встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108, – у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.

При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Таким чином, якщо юридична особа – резидент Дія Сіті відповідає вимогам, визначеним пп. 2, 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, та згідно з умовами укладених трудових угод нараховує компенсації, які входять до складу заробітної плати, чи за умовами гіг-контракту нараховує компенсації, що входять до складу винагороди, то така заробітна плата/винагорода оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та нараховується єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску.

Одночасно зауважуємо, що відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, Міністерство економіки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері праці, трудових відносин.

Крім того, відповідно до п. 1 Положення про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 вересня 2019 року № 856, Міністерство цифрової трансформації України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері цифрового розвитку, цифрової економіки, у сфері розвитку та функціонування правового режиму Дія Сіті.

Таким чином, питання віднесення наведених у вашому зверненні видів виплат (компенсації, допомоги, премії тощо) до заробітної плати фахівців за трудовими угодами чи до винагороди за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому 3аконом № 1667, не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.