X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.10.2023 р. № 3433/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків Запорізького окружного адміністративного суду, викладених у рішенні від (     ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства.

Платник податків просив надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

«Чи застосовується ставка податку у розмірі 7 відсотків, яка передбачена підпунктом «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V та пунктом 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), які надаються ФОП (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010)».

Так, судами у справі № 280/4842/21 зазначено, що «відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» № 962-ІХ від 04.11.2020 р. встановлено, що «Тимчасово, до 1 січня 2023 року, операції з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010), оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків».

В Пояснювальній записці до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» зазначено, що прийняття його сприятиме встановленню додаткових інструментів підтримки суб`єктів господарювання та збереженню/створенню робочих місць у сферах культури, туризму та секторі креативних індустрій. Застосування зниженої ставки податку на додану вартість у розмірі 7 відсотків стимулюватиме легалізацію мікро- та малого бізнесу у сферах культури, туризму і секторі креативних індустрій».

Статтею 55 Господарського кодексу України наведено перелік суб'єктів господарювання, які визнаються учасниками господарських відносин, що здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством, а саме:

суб'єктами господарювання є:

1) господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

суб'єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть належати до суб'єктів малого підприємництва, у тому числі до суб'єктів мікропідприємництва, середнього або великого підприємництва.

суб'єктами мікропідприємництва є:

фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як `фізичні особи – підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не переващує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Суб'єктами малого підприємництва є:

фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи – підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

Юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Таким чином, судом встановлено, що «суб'єктами мікро – та малого підприємництва можуть бути і фізичні особи – підприємці».

Крім того, суд також зазначив, що «сама норма підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V та пункту 74 підрозділу 2 розділу XX ПК України не розподіляє оподаткування за ставкою 7 відсотків в залежності суб`єкта господарювання, та в залежності від організаційно-правової Форми підприємницької діяльності.

Відтак, з точки зору юридичної техніки, законодавець не мав на меті розповсюджувати застосування пільгової ставки з ПДВ в розмірі 7% до операцій з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання) лише на юридичних осіб».

Таким чином, «оскільки позивач на законних підстав здійснює підприємницьку діяльність за основним КВЕД 55.10 – діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування, а положення підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V та пункту 74 підрозділу 2 розділу XX ПК України не здійснює розподіл платників податків на юридичних осіб чи фізичних осіб-підприємців, то суд вважає, що позивач має право на застосуває пільгової ставки з ПДВ у розмірі 7% до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), які надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування».

Враховуючи висновки судів по вищезазначеній справі та те, що відповідно до п.п. «в» п. 193.1 ст. 193 розділу V та п. 74 підрозділу 2 розділу XX ПКУ пільгова ставка з ПДВ в розмірі 7 відсотків застосовується до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), що надаються підприємствами, які мають статус готелів чи подібних засобів тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010) до суб’єктів господарювання, в тому числі до фізичних осіб – підприємців.

Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 Кодексу ця консультація, надана на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від (    ), має індивідуальний характер та може застосовуватися виключно фізичною особою – підприємцем (      ).

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.