X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.10.2023 р. № 3560/ІПК/99-00-18-01-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо надання індивідуальної податкової консультації та в межах компетенції, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму листі Товариством повідомлено про отримання ним звернення від покупців щодо повернення товарів, які були придбані ними у Товариства у період застосування ними спрощеної системи оподаткування, визначеної підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та повторної реалізації їм таких товарів у серпні 2023 року, тобто після відновлення призупиненої реєстрації платником ПДВ, у зв’язку із застосуванням спрощеної системи оподаткування, визначеної підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та подальшої реєстрації відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в частині відповідності даної операції критеріям ризиковості, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи не буде операція з повернення таких раніше поставлених товарів у власність постачальника Товариства, а також операція подальшого їх постачанням на користь того самого покупця, відповідно до положень п. 13 Закону України від 30.06.2023 р. № 3219-ІХ, відповідати критеріям ризиковості з точки зору податкового законодавства, в т.ч. щодо зупинення реєстрації (блокування) розрахунків коригування/податкових накладних, враховуючи факт відсутності товаро-транспортної накладної?
  2. Чи буде мати право постачальник Товариства на зменшення податкових зобов’язань з ПДВ (шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань, що буде складений на неплатника ПДВ), враховуючи відсутність факту повної грошової компенсації коштів за товар, що був повернений, на підставі положень п. 13 Закону України від 30.06.2023 № 3219-ІХ?

 

Щодо питання 1

Відповідно до норм Кодексу, у разі повернення платником ПДВ – постачальником товару покупцю, який придбано таким покупцем у період застосування ним спрощеної системи оподаткування, визначеної підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та призупинення його реєстрації платником ПДВ, без повної грошової компенсації вартості таких товарів, такий постачальник має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної на зменшення податкових зобов’язань, якщо операції з повернення товарів таким покупцем здійснені до 31 жовтня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр) (далі – Порядок).

Порядком передбачено проведення автоматизованого моніторингу відповідності платників податку, якими складено та направлено для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, та операцій, відображених у податкових накладних / розрахунках коригування, критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

При перевірці зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування операції на відповідність критеріям ризиковості здійснення операції не враховується факт наявності/відсутності товарно транспортної накладної.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі для платників податків є можливість підтвердити реальність здійснення операцій, зазначених у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, шляхом подання письмових пояснень та копій документів згідно з вимогами Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. № 1245/34216.

Також, відповідно до пункту 12 Порядку, суб’єкт господарювання має можливість скористатися правом подання до ДПС таблиці даних платника податку щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі – ДКПП), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

У разі подання для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, у яких відображено операцію з кодами згідно з УКТ ЗЕД/ДКПП, які наявні у врахованій таблиці даних платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється та підлягає реєстрації за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну / розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

 

Щодо питання 2

Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2, 9 та 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань за податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Реєстрі.

Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Кодексу якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної.

Абзацом другим пункту 192.2 статті 192 Кодексу передбачено, що зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

При цьому, відповідно до підпункту 13 пункту 9 підрозділу 8 розділу
ХХ «Перехідні положення» Кодексу до операцій з повернення товарів/необоротних активів, придбаних під час використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, якщо такі операції з повернення здійснені не пізніше 31 жовтня 2023 року, норми пункту 192.2 статті 192 Кодексу не застосовуються.

Не вимагається підтвердження товарно-транспортними накладними, що складаються відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт», операцій з перевезення товарів / необоротних активів, придбаних покупцем під час використання особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у зв’язку з поверненням таких раніше поставлених товарів/необоротних активів у власність постачальника, а також у зв’язку з подальшим їх постачанням на користь того самого покупця, якщо такі операції з перевезення здійснені у період з 1 серпня 2023 по 31 жовтня 2023 року включно.

Таким чином, у разі повернення товарів, які було придбано у період застосування покупцем спрощеної системи оподаткування, визначеної підпунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та призупинення його реєстрації платником ПДВ, без повної грошової компенсації вартості таких товарів, постачальник (платник ПДВ) має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної на зменшення податкових зобов’язань, якщо операції з повернення товарів таким покупцем здійснені до 31 жовтня 2023 року.

При цьому, постачальник має право зменшити податкові зобов’язання лише після реєстрації в Реєстрі такого розрахунку коригування до податкової накладної.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).