Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення …. щодо практичного застосування нормчинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Юридична особа зазначила, що набула статусу резидента Дія Сіті та просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. За якою ставкою податку на доходи фізичних осібоподатковуються компенсаційні витрати на послуги електронних комунікацій (мобільний зв’язок) працівника та гіг-спеціаліста резидента ДіяСіті та нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок)?
2. За якою ставкою податку на доходи фізичних осібтаоподатковуються страхові внески за договорами добровільного страхування життя працівника та гіг-спеціаліста резидента ДіяСіті та нараховується єдиний внесок?
3. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються доплати на транспортні витрати працівників компанії, які використовують власний транспорт зі службовою метою та нараховується єдиний внесок?
4. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуютьсявитрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт та нараховується єдиний внесок?
5. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються вартість подарунків у натуральній формі до визначних дат та подій, надані гіг-спеціалістам, грошові виплати за рекомендацію кандидатів для працевлаштування, виплату матеріальної допомоги в зв’язку з народженням чи усиновленням дитини, смертю родича, іншими надзвичайними подіями та нараховується єдиний внесок?
6. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується додаткова оплачувана перерва гіг-спеціаліста в зв’язку зіс мертю родича та нараховується єдиний внесок?
7. Як оподатковуються сума страхових внесків за договором добровільного медичного страхування працівників та гіг-спеціалістів резидентів ДіяСіті? Чи є сума страхових внесків базою нарахування єдиним внеском?
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема:
сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі, за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуютьсярезидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку – гіг-спеціаліста в межах 30 відсотків нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту (п.п.«г»п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст.164 Кодексу);
дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді, зокрема:
г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Кодексу;
е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу. Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст.164 Кодексу);
інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 –167.5 ст. 167 Кодексу)(п. 167.1 ст. 167 Кодексу).
Водночас ст. 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667), є резиденти Дія Сіті.
Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 8 липня 2010 року № 2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відповідно до частини першої ст. 4Закону № 2464 платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці:
підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464);
підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб.
База нарахування єдиного внеску визначена у ст. 7 Закону № 2464, зокрема для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» та суму винагороди фізичним особам за виконанняробіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзацперший п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Відповідно до частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
Разом з тим відповідно до п.п. «а» частини 141 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним п. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другоїст. 5 Закону № 1667, встановлюється на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Прооплату праці», – у розмірі мінімального страхового внеску.
При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).
Щодо першого та третього питань
Дохід у вигляді суми компенсації витрат на послуги електронних комунікацій, доплат на транспортні витрати працівників компанії, які використовують власний транспорт зі службовою метою, грошових виплат за рекомендацію кандидатів для працевлаштування та іншими надзвичайними подіями, включаються податковим агентом до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід на оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. При цьому зазначений дохід не є базою нарахування єдиного внеску.
Щодо другого та сьомого питань
Згідно з частиною сьомою ст. 7 Закону № 2464 перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року № 1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок, згідно з п. 2 розділу ІІ якого не є базою для нарахування єдиного внеску платіж згідно з договорами добровільного медичного та пенсійного страхування працівників і членів їх сімей.
Таким чином, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом, яка не перевищує 30 відсотківнарахованої заробітної плати протягом звітного податкового місяця.
Разом з тим, якщо сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом Дія Сіті, перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків і оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.
Крім того, дохід у вигляді суми страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування працівників, сплачених роботодавцем – резидентом Дія Сіті, не є базою нарахування єдиного внеску.
Щодо четвертого та шостого питань
У разі якщо сума щорічної оплачуваної перерви, у тому числі перерви, яка пов’язана зі смертю родича, у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціалістам за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, включається до складу винагороди відповідно до умов гіг-контракту, то підприємство, що є резидентом Дія Сіті, оподатковує суму винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактамиподатком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та здійснює нарахування єдиного внеску на суму зазначеної винагороди у розмірі мінімального страхового внеску.
Разом з тим, якщо вказані виплати здійснюється на підставі гіг-контракту, але не входить до складу винагороди, то сума таких виплат оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і не є базою нарахування єдиного внеску.
Щодо п’ятого питання
Враховуючи викладене, при наданні юридичною особою дарунків фізичній особі в негрошовій формі декілька разів на рік (в різних місяцях) не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість дарунків, наданих такому платнику юридичною особою, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного податкового року, тобто положення п.п. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 ПКУ застосовуються до вартості дарунків окремо по кожному місяцю.
Разом з тим, якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо і оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.5 ст. 164 ПКУ, але не є базою нарахування єдиного внеску. При цьому юридична особа у разі виникнення доходу у фізичної особи зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені ПКУ, зокрема, щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб з зазначених доходів.
Крім того, з метою надання відповіді щодо оподаткуванняматеріальної допомоги в зв’язку з народженням чи усиновленням дитини та виплат пов’язаних зі смертю родича необхідно надати більш детальна інформація (благодійна допомога цільова/нецільова або виплата пов’язана з вагітністю та пологами, тощо).
Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |