Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення, щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що з 2014 по
2016 рокимаву власності спочатку будинок загальною площею 401,4 кв. м, а з 2017 по лютий 2023 року тільки його частку – 200,7 кв. м, відповідно до свідоцтва про право власності. Податокна нерухомемайно,відміненевідземельноїділянкибулонараховане за 2014 – 2016 роки— податковіповідомлення-рішенняплатникубулонадіслано на адресу місцяпроживання в (с. ), яке булоотримано та своєчасносплачено.
Також платник зазначив, що з 2017 року у власності залишилось тільки частина будинку 200,7 кв. м в м. Козятин Вінницької області, тому податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,повинен сплачуватись тільки за 0,7 кв.м, що перевищує гранично допустиму межу житлової нерухомості та підлягає оподаткуванню. З 2017 по 2021 року податкових повідомлень-рішень на адресу платника надіслано не було. При цьому в грудні 2022 року за місцем проживання платник отримав податкове повідомлення-рішення з нарахованим податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а в травні 2023 року отримав ухвалу суду, щодо стягнення з платника податкового боргу у сумі 3811,46 грн,про який платник дізнався коли рішення отримав через додаток ДІЯ.Ані податкових повідомлень-рішень за 2017 – 2021 роки, ані позову до суду платником не отримано. Всі вказані повідомлення-рішення отримував на адресу проживання та реєстрації в м. ( ).
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи рішення 19 сесії шостого скликання від 05.02.2015року ( ) сільської ради, яким було затверджене Положення про податок на нерухоме майно, відмінене від земельної ділянки ( ) сільської ради, (що прикладається до запиту, та згідно з яким прийнято рішення про збільшення граничної площі об'єкту, що звільняється від оподаткування з 120 кв.мдо 200кв.м має юридичну силу?
2. Чому за три роки поспіль: за 2017, 2018, 2019 роки не було ніяких податкових повідомлень-рішень про нарахування платнику податку на нерухомість, а в грудні 2022 року з'явились повідомлення-рішення від 15.07.2022 №Головного управління ДПС у Віницькій області, про нарахування податку за 2021рік та в травні ухвала суду м.Вінниці по справі
№, згідно з якою з платника передбачено стягнення податкового боргу у сумі 3811,46 грн за 2020 рік?
3. Чи є заборгованість та несплати з боку платника податків за нерухомість за 2017 – 2019 роки? Чи податки за ці роки взагалі нараховувалися?
4. Якщо при нарахуванні мені податку на нерухоме майно за 2017 – 2019 роки приймалося до уваги рішення сільської ради про збільшення граничної площі об'єкту, що звільняється від оподаткування, чому ця норма закону не враховувалась при нарахуванні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020, 2021 роки?
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Відповідно до п.п. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПКУ базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
При цьому п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ визначено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування (п.п. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПКУ).
При цьому згідно з п.п 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Отже, місцеві ради встановлюють пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб, які визначаються виходячи з майнового стану та рівня доходів таких осіб.
Підпунктом 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
За даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, зареєстроване Вами місце проживання з 11.01.1997: ( ) обл., ( ) р-н, м. ( ), вул. ( ), буд. ( ), станом на 16.08.2023 зміни щодо місця проживання Вами не вносились.
Враховуючи зазначене, відповідно до п.п. 266.7.1 та 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУВам було обчислено суми податку, сформовано податкові повідомлення-рішення, які надіслані контролюючим органом у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, за вказаною вище адресою.
В інтегрованій картці платника станом на 16.08.2023 заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, відсутня.
Крім того, згідно з п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних, зокрема, щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, розміру ставки податку та нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |