X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.10.2023 р. № 3608/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду                  звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства з питань реєстрації акцизних накладних та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні Товариство зазначає, що основним видом його діяльності є реалізація пального, супутніх товарів та послуг через мережі автозаправних станцій (далі – АЗК/АЗС) за готівку, із оплатою платіжними банківськими картками та за безготівковий розрахунок на повну суму операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів з різними формами оплати, друком щоденних фіскальних звітних чеків.

Товариство зазначає, що реалізацію пального здійснює на умовах договору комісії на продаж як комісіонер (реалізація пального комітента через АЗС/АЗК за готівку або із застосуванням банківських платіжних карток). При цьому право власності до комісіонера не переходить.

Також Товариство повідомляє, що як зберігач отримує пальне на зберігання та відпускає через АЗС/АЗК на виконання умов договору відповідального зберігання. Пальне відпускається уповноваженим представником поклажодавця (безготівковим клієнтам) при прид’явленні ними смарт-картки, бланку-дозволу (талону) чи відомості, тощо, шляхом заправки вказаних ними автотранспортних засобів. Відпуск пального безготівковим клієнтам поклажодавця проводиться на повну суму операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів з безготівковими формами оплати.

Товариство є платником акцизного податку та розпорядником акцизних складів – АЗС/АЗК.

Товариство повідомляє, що відповідно до умов договору зберігання зобов’язується за плату надавати послуги: зберігати нафтопродукти та скраплений газ (далі – нафтопродукти), які будуть передані йому поклажодавцем і повертати в місцях зберігання (АЗК) негайно, на вимогу уповноважених представників поклажодавця при прид’явленні уповноваженими представниками поклажодаця смарт-картки, бланку-дозволу (талону) чи відомості, тощо (далі – паливна карта).

Товариство зазначає, що фактично не володіє інформацією про кінцевих споживачів уповноважених поклажодавцем отримувати пальне на АЗС/АЗК шляхом заправки вказаних ними автотранспортних засобів.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи може Товариство (розпорядник акцизного складу АЗС/АЗК) зазначати при складанні та реєстрації акцизної накладної як отримувача пального поклажодавця, як власника якому пальне повертається із зберігання, зважаючи на те що Товариство не володіє інформацією про кінцевого споживача, у володінні/користуванні якого знаходяться транспортні засоби заправка яких здійснюється на його АЗС/АЗК?
  2. Чи може Товариство (розпорядник акцизного складу АЗС/АЗК) зазначати при складанні та реєстрації акцизної накладної як отримувача пального кінцевого споживача, у володінні/користуванні якого знаходяться транспортні засоби заправка яких здійснюється безпосередньо на АЗС/АЗК Товариства, за умови що поклажодавець як власник якому пальне повертається зі зберігання, надав інформацію про такого споживача?

 

До зазначених запитань.

Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну, за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктом 231.1 статті 231 Кодексу визначено обов’язкові реквізити акцизної накладної, зокрема:

повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий (п.п. в) п. 231.1 ст. 231 Кодексу);

код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб’єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового (п.п. г) п. 231.1 ст. 231 Кодексу).