X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2023 р. № 3640/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             щодо застосування податкових пільг, що введені в дію Законом України від 15 липня 2021 року№ 1660-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку галузі екологічного транспорту в Україні» та Законом України від 15 липня 2021 року№ 1661-IX «Про внесення зміни до пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України щодо стимулювання розвитку галузі екологічного транспорту в Україні» та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ПАТ перебуває на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

       1.щодо обліку витрат та звітності по проєктах з виробництва товарів, що відносяться до товарних підкатегорій 8603 та 8605 УКТ ЗЕД;

        2. стосовно особливостей оподаткування таких проєктів, включаючи звільнення від ПДВ та мита на товари, що ввозяться на митну територію України для промислового виробництва визначених Законом про транспортні засоби;

        3. щодо коригування вартості кінцевої продукції з урахуванням пільгових та нормативних категорій податків та зборів в таких проєктах;

        4. стосовно порядку застосування пільги та коригування звітності з податку на прибуток підприємств?

Щодо питань 1, 3

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п.44.2 ст. 44 Кодексу).

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 996-XIV).

Згідно з частиною першою ст. 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити, визначені частиною другою ст. 9 Закону № 996-XIV.

Відповідно до частини першої ст. 11 Закону № 996-XIV підприємства зобов’язані складати фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996-XIV).

Отже, з питання формування витрат  по проєктах з виробництва товарів, що відносяться до товарних підкатегорій 8603 та 8605 УКТ ЗЕД та формування вартості кінцевої продукції з урахуванням пільгових та нормативних категорій, в таких проєктах, а також з питання ведення окремого бухгалтерського обліку за операціями, звільненими від оподаткування доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Водночас повідомляємо, що фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого п. 46.2 ст. 46 Кодексу, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід’ємною частиною (п. 46.2 ст. 46 Кодексу).

Щодо питання 4

Відповідно до п.п. 5 п. 56 підрозділу 4 розділу XX«Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 31 грудня 2035 року (включно), звільняються від оподаткування, зокрема, прибуток суб’єктів господарювання (виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу клас 30.20 група 30.2 розділ 30 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТ ЗЕД.

Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи у галузі електричного транспорту, створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, запровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов’язане з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Порядок контролю за використанням вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до норм цього Кодексу.

Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Механізм здійснення контролю за використанням вивільнених коштів у зв’язку із звільненням від оподаткування прибутку суб’єктів господарювання відповідно до пункту 56 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - вивільнені кошти) визначає Порядок контролю за використанням вивільнених коштів деяких суб’єктів господарювання галузі транспорту, затверджений постановою Кабінету Міністрів Українивід 11.11. 2022 № 1265 (далі – Порядок).

Об’єктами здійснення контролю за використанням вивільнених коштів (далі - платники податку) є, зокрема, суб’єкти господарювання (виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу класу 30.20 групи 30.2 розділу 30 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТЗЕД (п. 2 Порядку).

Платники податку ведуть облік та визначають прибуток, отриманий від діяльності з виробництва, зокрема, електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТЗЕД.

Прибуток від провадження інших видів діяльності за межами зазначеного окремого обліку визначається без застосування пільги в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Суми вивільнених коштів визначаються як отримане цільове фінансування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та відображаються в бухгалтерському обліку підприємств в установленому порядку на окремому рахунку “Цільове фінансування і цільові надходження” (п.6 Порядку).

Вивільнені кошти, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів із податків та зборів або відшкодовані з бюджету (п. 7 Порядку).

Платник податку зобов’язаний збільшити податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств на суму вивільнених коштів, які залишилися невикористаними платником за цільовим призначенням, за результатами звітного (податкового) періоду, що настає після закінчення строку дії пільги з податку на прибуток підприємства (п. 8 Порядку).

У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток підприємств із суми використаних не за призначенням вивільнених коштів. Штрафні санкції та пеня застосовуються відповідно до Податкового кодексу України (п. 9 Порядку).

Отже, суб’єкти господарювання (виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу клас 30.20 група 30.2 розділ 30 КВЕД ДК 009:2010), що провадять виключно діяльність з виробництва електричних транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро) та/або в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 (тільки несамохідні трамвайні вагони та вагони метро) згідно з УКТ ЗЕДзвільняються від сплати податку на прибуток підприємств відповідно до п.п. 5 п. 56 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Звільнений від оподаткування прибуток відображається у рядку 05ПЗ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 (зі змінами та доповненнями) та Додатку ПЗ до рядка 05ПЗ Декларації.

Розрахунок прибутку, звільненого від оподаткування, здійснюється у таблиці 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування» Додатку ПЗ до рядка 05 ПЗ Декларації .

У Додатку ПЗ до рядка 05ПЗ Декларації окрім розрахунку прибутку, що звільняється від оподаткування зазначаються підстави для застосування пільги, (код пільги згідно з довідником пільг), які зазначаються у таблиці 2 «Підстави для застосування пільги»

Водночас, платник податку, який не сплачує податок на прибуток підприємств у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг, які відображаються у Додатку ПП до Декларації.

Щодо питання 2

Відповідно до п. 78 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, до 1 січня 2031 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених п.п. 16 п. 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі – МКУ), що ввозяться підприємствами, які мають, створюють або модернізують виробничі потужності для промислового виробництва транспортних засобів.

Звільнення від оподаткування податком на додану вартість, передбачене цим пунктом, застосовується, якщо ввезення товарів на митну територію України здійснюється підприємствами, зазначеними в абзаці першому цього пункту, для власного виробництва:

транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній позиції 8603 (тільки самохідні вагони трамвайні та вагони метро), товарній підпозиції 8701 20, товарних позиціях 8702 - 8705 згідно з УКТ ЗЕД;

транспортних засобів, оснащених двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, що працюють виключно на стисненому природному газі метані, зрідженому природному газі метані або біогазі, що класифікуються в товарній підпозиції 8701 20, товарних позиціях 8702 - 8705 згідно з УКТ ЗЕД;

несамохідних трамвайних вагонів та вагонів метро, що класифікуються в товарній підкатегорії 8605 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Порядок ввезення та цільового використання зазначених товарів встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 372 «Про затвердження Порядку ввезення на митну територію України та цільового використання деяких товарів підприємствами, які мають, створюють або модернізують виробничі потужності для промислового виробництва транспортних засобів».

Такі товари відповідно до п.п. 16 п. 4 розділу МКУ та п. 78 підрозділу 2 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування ввізним митом та операції з їх ввезення на митну територію України звільняються від оподаткування ПДВ, якщо вони ввозяться підприємствами для власного виробництва транспортних засобів, зазначених в абзацах 4 - 6 п.п. 16 п. 4 розділу XXI МКУ.

Враховуючи наведене, щодо застосування режиму звільнення від оподаткування митними платежами (у тому числі ПДВ із ввезених на митну територію України товарів) підприємствами, які мають, створюють або модернізують виробничі потужності для промислового виробництва транспортних засобів ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України як до центрального органу виконавчої влади, одними із завдань якого є:

організація та здійснення ведення обліку і адміністрування митних та інших платежів, контроль за справлянням яких законом покладено на Державну митну службу України, забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати у повному обсязі платниками податків до відповідного бюджету під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення;

надання консультацій з питань практичного застосування окремих норм законодавства з питань митної справи відповідно до МКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).