X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.10.2023 р. № 3646/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо складання зведеної акцизної накладної, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є платником акцизного податку та має зареєстрований акцизний склад. Товариство зазначає, що паливо (скраплений газ) яке воно отримує використовується для власних потреб, а саме для виготовлення аерозольної продукції.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Чи може платник податків складати зведену акцизну накладну в одному примірнику на загальний обсяг пального, використаного для власного споживання чи промислової переробки та/або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов’язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування декілька разів  на  місяць,  виходячи з власних потреб по проведенню списання пального, тобто з періодичністю один раз на добу, чи один раз в три дні, чи один раз в п’ять днів?

2. Якщо у платника податків є можливість протягом місяця неодноразово складати наведену вище зведену акцизну накладну, виходячи з власних потреб по проведенню списання пального, то:

2.1. який термін реєстрації таких зведених акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних?

2.2. чи необхідно такому платнику податків додатково складати наприкінці місяця окрему зведену акцизну накладну на весь обсяг використаного чи втраченого протягом звітного місяця пального?

 

До зазначених запитань.

Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу, платник податку при реалізації, зокрема, пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних                   (далі - ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Зведена акцизна накладна може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов’язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця (п. 231.3 ст. 231 Кодексу).

Відповідно до п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація в ЄРАН першого примірника зведеної акцизної накладної здійснюється не пізніше 15 календарних днів з дня її складання.

Згідно із п. 232.3 ст. 232 Кодексу зміна показника обсягу пального за виданими акцизними накладними відбувається у день реєстрації акцизної накладної в ЄРАН, а зміна показника обсягу пального за отриманими акцизними накладними – у день реєстрації другого примірника акцизної накладної в ЄРАН.

У п. 231.3 ст. 231 Кодексу наданий максимальний термін складання зведеної акцизної накладної (не пізніше останнього дня місяця) - на обсяг пального, використаного, зокрема, для власного споживання протягом такого місяця.

Кодекс не позбавляє платника податку права складати зведену акцизну накладну на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду.

Отже, у разі використання Товариством пального для власного споживання, воно має право складати зведені акцизні накладні на обсяги пального, реалізованого для власного споживання протягом меншого періоду, ніж місяць. Такі зведені накладні можуть бути зареєстровані в будь-який день з дня їх складання, але не пізніше 15 днів з дня складання. Додаткове складання наприкінці місяця зведених акцизних накладних на обсяги пального, зазначені в акцизних накладних, складених протягом такого місяця, не здійснюється.

Разом з цим, у зверненні Товариства відсутня інформація, яка підтверджує що пальне (скраплений газ) використовується для власного споживання, а не для інших цілей, в тому числі інформація щодо того, яким чином скраплений газ використовується для виробництва аерозольної продукції, та коду УКТ ЗЕД такої продукції.

У випадку, якщо пальне використовується для інших потреб, а не для власного споживання, зведена акцизна накладна на такі обсяги пального як використаного для власного споживання не складається, а відповідно до ст. 231 Кодексу складається акцизна накладна, термін складання та реєстрації якої залежить від операції з реалізації пального, яка здійснюється Товариством.

Кожен конкретний випадок податкових та господарських взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.