X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.10.2023 р. № 3690/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що декларувало та сплачувало орендну плату за земельну ділянку (далі – Ділянка), на якій розташований об’єкт нерухомого майна, стосовно якого відбулася зміна власника. Після подання уточнюючих податкових декларацій відповідно до Закону України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон)  Товариство має надмірно сплачені суми податкових зобов’язань з орендної плати за землю.

Товариство, посилаючись на норму п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (далі – п.п. 69.14), просить надати роз’яснення щодо можливості повернення надміру сплачені суми з плати за землю або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів нового користувача Ділянки у випадку зміни власника об’єкта нерухомого майна.

Платниками орендної плати є землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди землекористувачі, яким відповідно до закону надані земельні ділянки державної або комунальної власності на правах постійного користування (п.п. 269.2 п. 269.1 ст. 269 Кодексу). Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Чинне законодавство пов’язує виникнення в особи обов’язку справляння плати на землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу, ст. 125 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс)).

Крім того, відповідно до частини сьомої ст. 120 Земельного кодексу документи, що підтверджують набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об’єкт незавершеного будівництва чи частку у праві спільної власності на такий об’єкт), є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт.

Отже, для реалізації платного користування землею (ст. 206 Земельного кодексу), новий користувач Ділянки повинен здійснити державну реєстрацію права користування такою Ділянкою.

Кодексом покладено обов’язок на платників податків – юридичних осіб самостійно обчислювати суми податкових зобов’язань з плати за землю та подавати до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Право самостійно уточнювати платниками свої узгоджені податкові зобов’язання з податків шляхом подання уточнюючих розрахунків (з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 Кодексу) визначено ст. 50 Кодексу).

Крім цього право коригувати задекларовані податкові зобов’язання з плати за землю регламентовано нормами п.п. 69.14, з урахуванням змін, внесених Законом щодо особливостей оподаткування платою за землю у період дії воєнного стану в Україні. Зокрема, для платників плати за землю, які до дати набрання чинності Закону відповідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з плати за землю за період березень 2022 – грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Разом з цим, платники орендної плати, які до дати набрання чинності Закону відповідно до ст. 288 Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з орендної плати за період 2022 – 2023 років шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Стосовно помилково сплачених податкових зобов’язань порядок повернення врегульовано ст. 43 Кодексу та умовами Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (із змінами та доповненнями).

З наведених норм законодавства вбачається, що зміна власника або користувача земельної ділянки призводить до зміни платника плати за землю.

Додатково повідомляємо, що платники податків обліковуються в контролюючих органах за податковим номером – кодом згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), які включені до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб резидентів і нерезидентів), а облік нарахованих та сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються індивідуальні картки платника (ІКП) за кожним платником за кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць (п. 1 ст. 1 Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за № 321/35943).

Враховуючи викладене, самостійно нараховані та сплачені Товариством суми орендної плати за Ділянку можуть бути зараховані на рахунок майбутніх платежів або повернуті виключно Товариству.

Звертаємо увагу, що у період дії воєнного стану в України згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема в частині строків розгляду звернень платників податків на отримання індивідуальних податкових консультацій, передбачених п. 52.1 ст.52 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).