X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.10.2023 р. № 3691/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації із справляння орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство інформує, що для здійснення основного виду діяльності з надання в оренду засобів Пасивної інфраструктури, включаючи споруди (вежі, опори), лінії електропередачі, інше, придбало у іншої юридичної особи (Постачальник) об’єкти Пасивної інфраструктури. Придбані об’єкти Пасивної інфраструктури розташовані на земельних ділянках державної або комунальної власності, які надані в користування Постачальнику на умовах оренди (далі – Ділянки).

Товариство, посилаючись на чинне законодавство, просить надати роз’яснення стосовно виникнення у нього обов’язку справляння орендної плати за Ділянки: (1) якщо державна реєстрація права користування Ділянками відбулася пізніше укладення договорів оренди Ділянок; (2, 3, 4, 5) у разі внесення змін до діючих договорів оренди Ділянок стосовно зміни орендаря Ділянок та визначення Товариства орендарем Ділянок.

Платниками орендної плати є землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди (п.п. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Кодексу). Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Чинне законодавство пов’язує виникнення в особи обов’язку справляння плати на землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 Кодексу, ст. 125 Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс)).

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Крім того, відповідно до частини сьомої ст. 120 Земельного кодексу документи, що підтверджують набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду, об’єкт незавершеного будівництва чи частку у праві спільної власності на такий об’єкт), є підставою для державної реєстрації переходу до набувача права власності або права користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об’єкт.

Для реалізації платного користування землею (ст. 206 Земельного кодексу), Товариство як новий користувач Ділянок має здійснити державну реєстрацію права користування такими Ділянками у порядку і строки, передбачені чинним законодавством.

З огляду на викладене, Товариство нараховує та сплачує орендну плату за Ділянки, на яких розташовані об’єкти Пасивної інфраструктури, з дня державної реєстрації права користування такими Ділянками. До моменту реєстрації такого права користування Ділянками, платником орендної плати є попередній орендар Ділянок.

Кодексом покладено обов’язок на платників податків – юридичних осіб самостійно обчислювати суми податкових зобов’язань з плати за землю та подавати до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік (п. 286.2 ст. 286 Кодексу).

Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.02.2022 № 83) (далі – Декларація).

Відповідно до п. 286.4 ст. 286 Кодексу за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає Декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Отже, у разі зміни договорів оренди Ділянок та визначення Товариства орендарем, Товариство має подати Декларацію до відповідного контролюючого органу за їх місцезнаходженням, з розрахунком податкових зобов’язань з орендної плати, починаючи з дати державної реєстрації права оренди Ділянок.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.