X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.10.2023 р. № 3698/ІПК/26-15-07-07-01-07

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення Товариства на отримання індивідуальної податкової консультації в електронній формі щодо необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій при проведені розрахункових операцій під час доставки товару та в порядку статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.10.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до звернення, практична необхідність отримання податкової консультації пов’язана з правильністю застосування Кодексу та діючого законодавства під час визначення порядку проведення розрахункових операцій з покупцями товару із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій під час доставки товару за договорами купівлі-продажу, укладеними на виконання договору доручення.

Товариство має статус платника податку на прибуток на загальних підставах, зареєстроване платником податку на додану вартість. Основними видами діяльності підприємства є надання транспортних послуг, інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, посередницька та кур’єрська діяльність.

Як зазначено у зверненні (в контексті звернення), Товариство має намір укласти з іншою юридичною особою Товариством 1 договір доручення (надалі – Договір доручення) за умовами якого Товариство (Повірений) зобов’язується вчиняти від імені та за рахунок Товариства 1 (Довірителя) юридичні дії відповідно до змісту виданої йому довіреності (надалі – Юридичні дії) щодо купівлі-продажу (поставки) корму для тварин (надалі – Товар), який надається Товариству 1 (Довіритель) Товариством (Повірений) у межах цього Договору, покупцям (особам, які виявили бажання придбати Товар) від імені та в інтересах Довірителя. Юридичні дії, вчинені Повіреним у зв’язку із виконанням своїх зобов’язань за цим Договором, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов’язки Довірителя.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання (в контексті звернення): на яку особу (Довірителя та власника Товару) чи на Товариство (Повірений) покладається обов’язок проводити розрахункову операцію (із застосуванням РРО (ПРРО) із формуванням та видачею розрахункового документа) з покупцем під час доставки Товару (розрахунок проводиться в місці доставки (передання) товару))?

 

 

Правовідносини у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) регулюються Кодексом та Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 265).

Чинна редакція Закону № 265 визначає правові засади застосування РРО та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Обов’язок застосування РРО та/або ПРРО залежить не від форми розрахунків та/або наявності того чи іншого зареєстрованого КВЕД, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначені законодавством, в тому числі нормами його прямої дії Закону № 265, якими встановлено загальні правила здійснення розрахункових операцій.

Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.

Відповідно до підпункту 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Консигнація – форма комісійного продажу товару, при якій його власник (консигнант, комітент) передає комісіонеру (консигнаторові) товар для реалізації зі складу комісіонера. При цьому товар, що надійшов на склад комісіонера, залишається власністю консигнанта (комітента) до моменту його реалізації. Як правило, якщо товар не реалізується тривалий час (наприклад, більше року), то він повертається назад консигнанту за його рахунок.

Торгівля – процес купівлі-продажу товару шляхом укладання двосторонньої угоди між продавцем і покупцем (в усній чи письмовій формі).

Комісійна торгівля – здійснення торговельними організаціями продажу товарів за дорученням і за рахунок комітента за певну винагороду.

Враховуючи викладене, та як відповідь на питання повідомляємо, що саме суб’єкт господарювання, який приймає оплату за товари під час їх доставки та передає право власності на них покупцю, зобов’язаний при проведенні розрахунків в готівковій та/або безготівковій формі застосовувати РРО та/або ПРРО та надавати особі, яка отримує товар, в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію, та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.