X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.10.2023 р. № 3712/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи
за ставкою 5 відсотків.

Основний вид діяльності: рекламні агентства (КВЕД _73.11).

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1.Якщо фізична особа – підприємець зареєстрований 17.05.2023, і кошти надійшли на рахунок 23.05.2023.Чи потрібно фізичній особі – підприємцю готувати звіт F0103203 за цей місяць?

2.В яких випадках фізичній особі – підприємцю потрібно реєструвати реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО)?

3.Які звіти фізичній особі – підприємцю потрібно подавати?

Щодо питання першого, третього

Відповідно до п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПКУ – платник податків зобов’язаний подавати до контролюючого органу у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV ПКУ.

Згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Згідно з п. 296.9 ст. 296 ПКУ – форми податкових декларацій платника єдиного податку, визначених пп. 296.2 та 296.3, затверджуються в порядку, встановленому ст. 46 ПКУ.

Пунктом 46.5 ст.46 ПКУ визначено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Форма декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2022 № 438) є загально доступна та розміщена на інформаційних ресурсах, в тому числі на інформаційних ресурсах органів ДПС.

Відповідно до п. 296.3 ст. 296 ПКУ, платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку (далі – Декларація) у строк, встановлений для квартального податкового (звітного) періоду.

Згідно з п. 295.3 ст. 295 ПКУ, платники єдиного податку третьої гpyпи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Оскільки, Ви як новостворена фізична особа – підприємець, зареєстрована платником єдиного податку за ставкою 5 відс., то обов’язку щодо подання декларації F0103203 у Вас не виникає.

Враховуючи викладене, платник податків за наслідками підприємницької діяльності повинен подати до контролюючого органу за місцем податкової адреси податкові декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2022 № 438), для відображення доходів, отриманих від підприємницької діяльності (3 група – подає протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу, та сплачує єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації).

Щодо питання другого

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, зокрема, наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016
№ 547, яким, в тому числі, затверджені Порядки: реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги); реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім ПКУ, не допускається.

За визначенням, наведеним у ст. 2 Закону № 265, розрахунковаоперація – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено ст. 3 Закону № 265.

Основним критерієм, що призводить до виникнення обов’язку платника податків здійснювати продаж товарів, робіт, послуг із обов’язковим застосуванням РРО/ПРРО – є спосіб продажу запропонований споживачу самим продавцем.

Враховуючи викладене,реєстрація та застосування РРО/ПРРО для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи є обов’язковим, якщо:

готівкові кошти приймаються;

приймаються електронні платіжні засоби (платіжні інструменти, реалізовані на будь якому носії);

приймаються замінники гривні (платіжні чеки, жетони, талони, тощо);

здійснюються еквайрингові платіжні операції в мережі інтернет;

проводяться операції з повернення товарів, документів про ненаданні послуги (не виконанні роботи).

Водночас, реєстрація та застосування РРО/ПРРО за власної ініціативи фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи не суперечить вимогам Закону № 265, незалежно від обраного покупцем способу оплати.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексуіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.