Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків – фізична особа повідомила, що рішенням суду розірвано шлюб, укладений з… . Крім того, було подано позовну заяву про визнання майна спільною сумісною власністю та про поділ спільного майна подружжя.
З метою мирного врегулювання спору щодо поділу майна подружжя укладено мирову угоду, за якою, зокрема, в результаті поділу корпоративних прав товариств … замість частки у статутному капіталі сплачує грошову компенсацію.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи будуть вважатись отримані платником від … грошові кошти в якості компенсації частки у статутному капіталі на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди у справі про поділ майна подружжя такими, що не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку відповідно до п.п. 165.1.13 п. 165.1 ст. 165 Кодексу?
2. Чи звільнений платник від обов’язку сплати податку на доходи фізичних осіб та будь-якого іншого податку, збору, платежу у зв’язку з отриманням від … грошової компенсації на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди у справі про поділ майна подружжя?
3. Чи повинен платник подати декларацію у зв’язку з отриманням від … грошової компенсації на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди у справі про поділ майна подружжя?
4. У випадку, якщо платник не звільнена від обов’язку сплатити податок у зв’язку з отриманням від … грошової компенсації на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди у справі про поділ майна подружжя, надати інформацію:
4.1. В який строк платник податків зобов’язана сплатити податок, в якому розмірі та на рахунок якого саме контролюючого органу?
4.2. В який строк платник податків зобов’язана подати декларацію про майновий стан та доходи, в який спосіб та кому адресувати?
4.3. Як саме кваліфікувати у декларації про майновий стан та доходи в розділі «Доходи, які включаються до річного оподатковуваного» отриманий платником дохід?
Статтею 71 Сімейного кодексу України (далі – СКУ) визначено способи та порядок поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Так, відповідно до частини четвертої ст. 71 СКУ присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема, на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України.
При цьому ст. 207 Цивільного процесуального кодексу України, зокрема встановлено, що мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов’язків сторін.
Укладена сторонами мирова угода затверджується ухвалою суду, в резолютивній частині якої зазначаються умови угоди. Затверджуючи мирову угоду, суд цією ж ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
…
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, кошти або вартість майна (нематеріальних активів), які надходять платнику податку за рішенням суду в результаті поділу спільної сумісної власності подружжя у зв’язку з розірванням шлюбу чи визнанням його недійсним або за добровільним рішенням сторін з урахуванням норм СКУ (п.п. 165.1.13 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Підпунктом 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу «Перехідні положення» передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Враховуючи зазначене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом у вигляді грошової компенсації на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди у справі про поділ майна подружжя, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) визначено ст. 179 Кодексу.
Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено Кодексом, якщо такий платник податку отримував, зокрема доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених Кодексом.
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 179.2 ст. 179 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |