X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2017 р. № 390/ІПК/20-40-13-11-12

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі-Кодекс), розглянуло Ваше звернення на отримання індивідуальної податкової консультації щодо обліку та оподаткування доходів фізичною особою, яка провадить незалежну професійну та одночасно підприємницьку діяльність, та повідомляє наступне.

Статтею 1 Закону України від 05.07.2012 № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (далі - Закон № 5076) встановлено, що адвокатською діяльністю визначається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно з п.п. 14.1.226 п. 14.1. ст.14 Кодексу незалежна професійна діяльність, зокрема, - це діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Так, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватись фізичною особою - підприємцем.

Разом з тим, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, одночасно може здійснювати підприємницьку діяльність, відмінну від адвокатської, за умови її державної реєстрації підприємцем.

Відповідно до п.291.3ст.291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності застосовується виключно юридичними особами або фізичними особами - підприємцями. Застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, Кодексом не передбачено.

Фізична особа - підприємець не може здійснювати адвокатську діяльність, а до доходів, отриманих від провадження адвокатської діяльності, не може бути застосовано спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Таким чином, фізична особа - підприємець, яка одночасно провадить незалежну адвокатську діяльність, веде окремий облік доходів/витрат, отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності, та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено статтею 178 Кодексу.

Оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

У разі, якщо фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, одночасно здійснює підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, така особа веде дві книги обліку доходів та витрат.

Відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу IV Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат від такої діяльності, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України 16.09.2013№ 481, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.10.2013р. за № 1686/24218.

Відповідно до підпункту 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 глави 1 розділу XIV Кодексу фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої і другої груп, а також платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затверджено Наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 № 579, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за № 800/27245 (далі - Порядок).

Книга обліку доходів ведеться за вибором платника податку в паперовому або в електронному вигляді (п. 2 Порядку).

За результатами звітного року такий платник податку подає дві декларації. Одну - податкову декларацію про майновий стан і доходи для відображення доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності, до 1 травня року, що настає за звітним, та самостійно сплачує суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій податковій декларації до 1 серпня року, що настає за звітним, за формою, затвердженою наказом ДФС від 02.10.2015 № 859.

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, відображаються в податковій декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затвердженій наказом Міністерства Фінансів України від 19.06.2015 № 578, яка платниками єдиного податку третьої групи, подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.

Відповідно до п.4 частини першої ст.4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VІ „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464) платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Крім того, згідно з п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності.

Базу нарахування єдиного внеску для зазначених категорій платників визначено ст.7 Закону № 2464.

Згідно з нормами частини п’ятої ст.8 Закону 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. До бази нарахування єдиного внеску.

Також повідомляємо, що відповіді на будь-які питання відносно податкового законодавства, Ви можете отримати звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (у режимі on-line за тел.: 0-800-501-007 з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі) зі стаціонарних телефонів безкоштовно та Е-пошта: idd@sts.gov.ua (цілодобово).

Слід зазначити, що відповідно до ст. 52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.