Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних та формування податкового кредиту і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством було придбано нерухоме майно у постачальника - банківської установи, яка перебуває у процедурі банкрутства на стадії ліквідації (з урахуванням особливостей, визначених Законами України
від 7 грудня 2000 року№ 2121-III «Про банки та банківську діяльність» та
від 23 лютого 2012 року № 4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі – Закон № 4452)). Оплата за таке майно була здійснена Товариством у повному обсязі виходячи із вартості майна, визначеної у договорі купівлі-продажу, з урахуванням ПДВ.
Постачальником не складено на Товариство і не зареєстровано в ЄРПН податкову накладну за операцією з постачання такого майна.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань щодо:
1) обовʼязку постачальника - банківської установи, яка перебуває у процедурі банкрутства на стадії ліквідації, в частині складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної за операцією з постачання майна;
2) наявності виключень та особливостей в частині складання податкових накладних особами, які перебувають у процедурі банкрутства;
3) щодо правомірності відмови такого постачальника у складанні та реєстрації в ЄРПН податкової накладної за операцією з постачання майна, вартість якого була сплачена покупцем у повному обсязі з урахуванням ПДВ;
4) щодо права покупця на податковий кредит у ситуації, описаній у зверненні;
5) щодо можливості правового (крім судового) впливу покупцем на дії постачальника щодо складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної за вищезазначеною операцією.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Статтею 5 ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Згідно з пунктами 1-3 частини другої статті 46 Закон № 4452 з дня початку процедури ліквідації банку:
припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, наглядової ради і правління) та органів контролю (внутрішнього аудиту);
банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;
строк виконання всіх грошових зобов’язань банку та зобов’язання щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) вважається таким, що настав.
Частиною третьою статті 46 Закон № 4452 встановлено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов’язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов’язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Вимоги за зобов’язаннями банку із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, пред’являються тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 Закону № 4452.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН податкових накладних регулюються статтями 187 і 201 ПКУ.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операції з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Правила формування податкового кредиту визначено статтею 198 ПКУ.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2, 3
Правила складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних за операціями з постачання товарів/послуг визначено нормами ПКУ (статті 185, 187, 201 ПКУ), а тому, з урахуванням норм статті 5 ПКУ, для регулювання вищезазначених відносин оподаткування не можуть застосовуватися положення та правила, визначені іншими нормативно-правовими актами.
Отже, за операцією з постачання товарів/послуг платник податку – постачальник зобовʼязаний на дату, визначену відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ, нарахувати податкові зобовʼязання та скласти на покупця відповідну податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у визначений ПКУ строк.
ПКУ не визначено особливостей в частині складання і реєстрації в ЄРПН податкових накладних платниками податку, які перебувають у процедурі банкрутства, у разі, якщо такими платниками податку здійснено операцію з постачання товарів/послуг.
Врегулювання питань господарських правовідносин між суб’єктами господарювання, у тому числі тих, які стосуються питань складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних за здійсненими операціями, не належить до компетенції ДПС.
Щодо питання 4
З урахуванням норм пунктів 201.1, 201.10 статті 201 та пункту 198.6 статті 198 ПКУ суми ПДВ, сплачені покупцем постачальнику – платнику ПДВ у вартості придбаних товарів/послуг, не можуть бути включені до податкового кредиту без наявності зареєстрованої в ЄРПН постачальником відповідної податкової накладної.
Щодо питання 5
Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ передбачено, що у разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 ПКУ, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в ЄРПН. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |