Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ та у межах компетенції, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, на складах Підприємства перебувають матеріали, що ввозилися на митну територію України і митне оформлення яких здійснювалося понад 3 роки тому із застосуванням податкових пільг з ПДВ та мита.
У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану та виникненням виробничої необхідності Підприємство має намір використовувати такі матеріали для створення нової конкурентоспроможної продукції.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом «а» пункту 3 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ було визначено, що тимчасово, до 01 січня 2023 року, суб'єкти космічної діяльності, на яких поширюється дія Закону України від 15 листопада 1996 року № 502/96-ВР «Про космічну діяльність», підлягали звільненню від сплати ПДВ за операціями з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених у підпункті 4 пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, у межах граничних обсягів, встановлених Кабінетом Міністрів України, за умови цільового використання таких товарів у виробництві космічної техніки (включаючи агрегати, системи та їх комплектуючі для космічних комплексів, космічних ракет-носіїв, космічних апаратів та наземних сегментів космічних систем), резидентами - суб'єктами космічної діяльності, які отримали ліцензію на право здійснення такої діяльності та беруть участь у реалізації таких міжнародних договорів. Перелік таких резидентів - суб'єктів космічної діяльності встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері космічної діяльності.
У разі порушення цільового використання товарів або перевищення граничних обсягів їх імпорту, встановлених Кабінетом Міністрів України, відповідний суб'єкт космічної діяльності, який фактично скористався правом на податкову пільгу, вважається таким, що умисно ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються штрафні (фінансові) санкції відповідно до вимог чинного законодавства.
Порядок ввезення на митну територію України суб'єктами космічної діяльності - резидентами товарів у межах ратифікованих Верховною Радою України міжнародних договорів (угод) України з питань космічної діяльності щодо створення космічної техніки без сплати ввізного мита затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2010 року № 102 (далі – Порядок № 102).
Згідно з пунктами 4 і 5 Порядку № 102 відповідні суб'єкти повинні були подавати щомісяця до 10 числа наступного періоду органу доходів і зборів, що здійснив митне оформлення товарів, погоджений з ДКА звіт про використання товарів за їх призначенням. Форма звіту затверджувалася ДФС.
Органи доходів і зборів, представництво генерального замовника ДКА здійснюють в установленому порядку контроль за ввезенням та використанням ввезених суб'єктами на митну територію України товарів за призначенням.
Відчуження таких товарів третім особам, крім відчуження у складі космічної техніки, створеної (виготовленої) на момент затвердження обсягів товарів, вважається використанням товарів не за призначенням.
У разі виявлення факту використання товарів не за призначенням органи доходів і зборів вживають заходів, передбачених пунктом 123.2 статті 123 розділу ІІ ПКУ, та щодо стягнення несплачених сум ввізного мита в порядку та розмірах, передбачених законодавством.
Пунктом 4 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ було визначено, що тимчасово, до 01 січня 2016 року, суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України від 12 липня 2001 року № 2660-III «Про розвиток літакобудівної промисловості», звільняються від сплати ПДВ, зокрема за операціями з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів (крім підакцизних), що використовуються для потреб літакобудівної промисловості, якщо такі товари є звільненими від оподаткування ввізним митом згідно із підпунктом 2 пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України.
У разі порушення вимог, встановлених підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ, до платників податку - суб'єктів літакобудування застосовуються норми розділу II ПКУ.
Відповідно до пунктів 2 і 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2010 року № 680 «Питання ввезення на митну територію України товарів суб'єктами літакобудування» суб'єкти літакобудування повинні були подавати щомісяця до 20 числа наступного періоду митниці, що здійснила митне оформлення товарів, погоджений Міністерством промислової політики звіт про використання їх за призначенням у трьох примірниках, два з яких з відміткою про ввезення товарів надсилаються митницею щомісяця до 25 числа наступного періоду зазначеному Міністерству та державній податковій інспекції за місцем реєстрації такого суб'єкта. Форма звіту затверджується Міністерством доходів і зборів.
Міністерству доходів і зборів разом з Міністерством промислової політики було доручено:
здійснювати контроль за ввезенням товарів суб'єктами літакобудування на митну територію України та їх використанням за призначенням;
у разі виявлення факту порушення однієї з вимог, установлених підпунктом 2 пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України та пунктом 4 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, вжити заходів, передбачених пунктом 123.2 статті 123 розділу ІІ ПКУ.
Постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1163 «Про затвердження номенклатури та кількості товарів, операції з ввезення і вивезення яких здійснюються відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про переміщення товарів у рамках співробітництва в освоєнні космічного простору, створенні та експлуатації ракетно-космічної та ракетної техніки» (постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1163 втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року № 53) і від 30 січня 2012 року № 53 «Про затвердження номенклатури та кількості товарів, операції з ввезення і вивезення яких здійснюються відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про переміщення товарів у рамках співробітництва в освоєнні космічного простору, створенні та експлуатації ракетно-космічної та ракетної техніки» було встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють операції з ввезення товарів з митної території російської федерації на митну територію України згідно з Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом російської федерації про переміщення товарів у рамках співробітництва в освоєнні космічного простору, створенні та експлуатації ракетно-космічної та ракетної техніки від 11 лютого 2001 року, повинні подавати щомісяця до 10 числа територіальному органові Державної фіскальної служби, що здійснив митне оформлення товарів, погоджений з Державним космічним агентством звіт про використання товарів за їх призначенням за формою, затвердженою Міністерством фінансів України.
Територіальні органи Державної фіскальної служби та представництва генерального замовника Державного космічного агентства здійснюють в установленому порядку контроль за ввезенням суб'єктами господарювання на митну територію України товарів та їх використанням за призначенням.
У разі виявлення фактів використання товарів не за призначенням територіальні органи Державної фіскальної служби вживають заходів до нарахування та стягнення несплачених сум ввізного мита, податку на додану вартість, штрафів та пені в порядку та розмірах, визначених ПКУ та Митним кодексом України.
Водночас, згідно з підпунктом 16.1.6 пункту 16.1 статті 16 розділу І ПКУ платник податків зобов’язаний подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг – пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб’єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку).
Пільги, отримані під час ввезення (пересилання) товарів на митну територію України, як преференції відображаються у відповідній графі митної декларації.
Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).
Згідно з пунктом 8 розділу V Порядку № 21, у рядку 8 податкової декларації з ПДВ зазначаються суми збільшення податкових зобов’язань з ПДВ, що виникають у зв’язку з нецільовим використанням товарів, ввезених на митну територію України із застосуванням звільнення від сплати ПДВ у пільговому режимі.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.
У разі нецільового використання товарів, ввезених із застосуванням вказаних вище режимів звільнення від оподаткування ПДВ, а також інших вимог, встановлених для застосування таких режимів, передбачено вжиття відповідними органами державною влади заходів щодо нарахування та стягнення несплачених сум ввізного мита, ПДВ, штрафів та пені в порядку та розмірах, визначених ПКУ та Митним кодексом України.
Крім цього, у разі нецільового використання товарів, ввезених із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, у рядку 8 податкової декларації з ПДВ забезпечено можливість відображення податкових зобов’язань з ПДВ, які не були сплачені при ввезені таких товарів у зв’язку із застосуванням такого режиму звільнення. При нарахуванні таких податкових зобов’язань з ПДВ платник податку не складає податкову накладну та не реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки нормами ПКУ не передбачено складання податкової накладної за такою операцією.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за тією чи іншою операцією з постачання товарів/послуг та/або правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |