X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.10.2023 р. № 3817/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
ПП «…» (далі – Підприємство) від … № … (вх. ДПС
№ … від …)
про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє таке.

Відповідно до звернення Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування, здійснює торгівлю пальним через мережу АЗС.

З метою практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі  органи, Підприємтво звернулось із наступними запитаннями:

  1. Чи має право Підприємство здійснювати операції з відпуску пального по безготівковій формі сплати «відомість», якщо ціна по фіскальному чеку та по видатковим накладним відрізняється на розмір наданої знижки?
  2. Як правильно відображати в бухгалтерському обліку розмір наданих знижок?
  3. Як правильно здійснювати відпуск пального юридичним особам, які здійснюють передплату за нафтопродукти шляхом перерахунку коштів на розрахунковий рахунок підприємства?

Слід зазначити, що ДПС не уповноважена організовувати господарську діяльність суб’єктів господарювання (далі – СГ), а є лише контролюючим органом, який здійснює контроль за дотриманням СГ вимог податкового та іншого законодавства.

Щодо питання 1

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним на АЗС зобов’язані проводити розрахунки за допомогою спеціалізованих РРО, що включені в Державний реєстр РРО і відповідають Технічним вимогам до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, які є додатком 7 до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27 червня 2002 № 13 та забезпечують відпуск пального з паливо-роздавальної колонки в єдиному циклі з друкуванням фіскального касового чека, що містить усі необхідні дані про найменування, кількість, ціну та вартість пального, суму ПДВ.

Звертаємо увагу, що Підприємство самостійно визначає та затверджує внутрішнім документом порядок та умови надання знижки на товари.

Враховуючи вищезазначене, як відповідь на питання 1 повідомляємо, що Підприємство при продажу пального зобов’язане проводити розрахунки з застосуванням спеціалізованих РРО з створенням відповідного розрахункового документа на повну суму вартості пального за ціною, яка вказана на момент відпуску на ціновому табло (стела АЗС).

Щодо питання 2

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший пункту 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Таким чином, з питань, які стосуються ведення бухгалтерського обліку, пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України.

Щодо питання 3

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахунки, зокрема в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі зобов'язані проводити розрахунки на повну суму покупки  через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО зі створенням відповідних розрахункових документів (стаття 3 Закону № 265).

Таким чином, відпуск пального юридичним особам, вартість якого попередньо оплачена шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Підприємства, має здійснюватися із застосуванням спеціалізованого РРО з створенням та наданням відповідного розрахункового документа на повну суму проведеної операції, в якому може зазначатися форма оплати - «безготівка», «відомість» тощо.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.