X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.10.2023 р. № 3827/ІПК/20-40-24-07-06

Головне управління ДПС у Харківській області (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та, керуючись ст. 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами (далі – ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє.

Платник податків повідомив, що є власником нежитлового промислового приміщення, розташованого за адресою:  (5 173,8 квадратних метрів) та (1 155,5 квадратних метрів). Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за цим приміщенням нарахований контролюючим органом без врахування того, що цей об’єкт є промисловим та в ньому розташована фабрика. Отже платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань: як підтвердити, що приміщення є будівлею промисловості? Чи може експертний висновок Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Заслуженого професора М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України бути підтвердженням такого приміщення як будівлі промисловості, віднесеної до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності для визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної діяльності?

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Підпунктом 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ визначено, що об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Підпунктом «є» п.п. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ з об’єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виключено будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 (далі – Класифікатор), що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку (далі – Преференція).

Підтвердженням права на застосування Преференції до приналежних платнику податку об’єктів нерухомості є віднесення таких об’єктів до класу «Будівлі промислові та склади» (код 125) Класифікатору, використовування об’єктів нерухомості за призначенням у господарській діяльності, основна діяльність якого класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та відсутність факту надання власником об’єктів нерухомості в оренду, лізинг, позичку.

За інших обставин у платника виникають податкові зобов’язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за приналежні йому об’єкти нерухомості на загальних підставах.

Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17.08.2000 № 507 затверджено Класифікатор, призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб’єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні.

Об’єктами класифікації в Класифікаторі є будівлі та інженерні споруди різного функціонального призначення.

Визначення належності об’єкта нежитлової нерухомості (будівлі, приміщення) до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об’єкта нерухомості згідно з Класифікатором, ведення якого здійснює Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем у будівництві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Таким чином, з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині сплати податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, доцільно звернутися до органу, уповноваженого на ведення Класифікатора та в установленому порядку надавати роз’яснення щодо його положень.

Оскільки ПКУ не містить переліку документів, які підтверджують класифікацію будівель та контролюючий орган не є органом, який визначає  класифікацію будівель, тому з питання, чи може експертний висновок Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Заслуженого професора М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України бути підтвердженням такого приміщення як будівлі промисловості, віднесеної до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, звернутися до органу, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.