Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює операції з міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом, а саме легковими автомобілями.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1) застосування нульової ставки ПДВ за операціями з постачання послуг з міжнародного перевезення пасажирів легковими автомобілями;
2) документа, який вважається єдиним міжнародним перевізним документом при здійсненні міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом;
3) вимог до оформлення такого єдиного міжнародного перевізного документа.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з пунктом 5.3 статті 5 ПКУ у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344).
Згідно зі статтею 1 глави 1 розділу І Закону № 2344 автомобільний транспорт – галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами.
Автомобільний транспортний засіб – колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій.
Автомобіль легковий – автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно підпунктами «б», «е» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Зокрема, місцем постачання послуг (у тому числі послуг з перевезення пасажирів) є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 ПКУ (пункт 186.4 статті 186 ПКУ).
Відповідно до абзацу «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань та інформації, наданої у зверненні, ДПС інформує.
Щодо питання 1
Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення пасажирів, які надаються перевізником-резидентом, є об’єктом оподаткування ПДВ. Підпунктом 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ передбачено застосування нульової ставки ПДВ, зокрема, за операціями з міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом за умови, якщо таке міжнародне перевезення підтверджується (здійснюється за) єдиним міжнародним перевізним документом. Водночас зазначеною нормою ПКУ не встановлено залежність застосування нульової ставки ПДВ від виду автомобільного транспорту, яким здійснюється таке перевезення.
Щодо питань 2, 3
З питання визначення документа, який вважається єдиним міжнародним перевізним документом при здійсненні міжнародного перевезення пасажирів автомобільним транспортом, та вимог до оформлення такого документа платнику податку доцільно звернутися до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України як до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері автомобільного, залізничного, морського та внутрішнього водного, авіаційного транспорту (пункт 1 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015
№ 460 (зі змінами та доповненнями).
Водночас кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов, а також суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |