X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.11.2023 р. № 3985/ІПК/16-31-07-05-11

Головне управління ДПС у Полтавській області за результатами розгляду звернення Підприємця про надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування (2 група) та має намір здійснювати роздрібну торгівлю в селищі міського типу. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 (із змінами та доповненнями) затверджено «Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій». До пункту 1 зазначеного Переліку включена роздрібна торгівля на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів), що здійснюється фізичними особами-підприємцями, які сплачують єдиний податок.

Абзацом другим пункту 1 Переліку встановлено, що цей пункт не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:

- така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об'єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;

- такими фізичними особами - підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет;

- сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов'язкове застосування на території села, селища реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій для форм і умов проведення діяльності, визначених у цьому пункті.

Селищною радою зазначеного селища міського типу не приймалося рішення про обов'язкове застосування на території села, селища реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

1. Чи маю я право проводити підприємницьку діяльність, з видом діяльності «роздрібна торгівля», без застосування розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій ?

 

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.

Відповідно до статті 10 Закону № 265 перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок (далі РК) та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної політики, формування та реалізацію державної фінансової політики.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Постанова № 1336), затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік).

  Пунктом 1 Переліку визначено, що фізичні особи – підприємці, які сплачують єдиний податок, мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з використанням РК та КОРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища товарами (крім підакцизних товарів).

  Пункт 1 Переліку не застосовується за наявності хоча б однієї з таких умов:

      - роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;

      - фізичними особами – підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет;

      - сільськими, селищними, міськими радами прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села, селища РРО та/або ПРРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у цьому пункті.

  Абзацом другим пункту 2 Постанови № 1336 встановлено, що граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), визначених у пункті 1 Переліку, у разі перевищення якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, становить 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів).

  Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону України від 28 липня 2023 року № 3285-IX «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» (далі – Закон № 3285), який на дату надання відповіді вступив в силу та набирає чинності з 26.01.2024 року:

  - місто є населеним пунктом з переважно компактною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч;

  - селище є населеним пунктом з переважно садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 5 тисяч.

  Додатково звертаємо увагу, що статтею 10 Закону № 3285 встановлено порядок віднесення селищ, сіл до категорії міст.

  Так, згідно з пунктом 2 статті 10 Закону № 3285, віднесення селища, села до категорії міста здійснюється за умови, що таке селище, село відповідає вимогам, визначеним частиною третьою статті 1 цього Закону.

  Разом з цим, пунктом 4 розділу ІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3285 встановлено, що, як виняток з положень частини четвертої статті 1 цього Закону, населені пункти, які до дня набрання чинності цим Законом були віднесені до категорії селищ міського типу, з дня набрання чинності цим Законом відносяться до категорії селищ.

  Враховуючи викладене та як відповідь на питання повідомляємо, що Ви маєте право здійснювати розрахунки без застосування РРО та/або ПРРО з обов’язковим використанням РК та КОРО при здійсненні роздрібної торгівлі на території села, селища (в контексті звернення – населений пункт Нові Санжари Полтавської області) товарами (крім підакцизних товарів), за умови:

  - дотримання вимог пункту 1 Переліку та граничного розміру річного обсягу розрахунків з продажу товарів;

  - дотримання вимог та особливостей встановлених Законом № 3285, зокрема, пункту 2 статті 10 та пункту 4 розділу ІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3285.

Додатково інформуємо, що у разі віднесення населеного пункту
Нові Санжари Полтавської області до категорії міст, Вами буде втрачена пільга щодо невикористання РРО/ПРРО, встановлена Постановою № 1336.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.