X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.11.2023 р. № 3992/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення ТОВ ….щодо окремих норм законодавства і в межах компетенції повідомляє.

        Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування неустойки (штрафів, пені), які виплачуються клієнту в позасудовому порядку на підставі його претензії податком на доходи фізичних осіб і  військовим збором з питань:

  1. Чи оподатковується податком на доходи фізичних осібі військовим збором дохід у вигляді у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, яка виплачується клієнту в позасудовому порядку;
  2. Чи є сума штрафу у розмірі 24.23% від суми відшкодування вартості пошкодженого чи втраченого відправлення, яка виплачується клієнтам – фізичним особам на підставі публічного договору про надання послуг з організації перевезення відправлень в позасудовому порядку, оподатковуваним доходом з точки зору податку на доходи фізичних осіб і військового збору?
  3. Якщо так, то чи зобов’язане товариство, як податковий агент утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого штрафу за рахунок клієнта, використовувати ставку податку на доходи фізичних осіб18 відс. та військового збору 1,5 відсотка?

4. Якщо сума штрафу є оподатковуванимдоходом з точки зору податку на доходи фізичних осіб і військового збору, то чи зобов’язаний клієнт, на користь якогопроводитьсявиплаташтрафу,самостійно включити суму таких доходів до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, та самостійно сплатити суму податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету?

Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом його походження з України – це будь-який, зокрема дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

        Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

        Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

        Відповідно до п.п. 164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаєтьсядохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім випадків, визначених цим підпунктом.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 цієї статті).

        Разом з тим об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Порядокнарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексута п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).

Враховуючи викладене, сума коштів, яка виплачується юридичною особою у вигляді неустойки(штрафів, пені)фізичним особам, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку – фізичної особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому юридична особа повинна виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.