Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення заявника щодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно донарахування акцизного податку, у зв’язку зміною ставки акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, та повідомляє наступне.
У зверненні заявник зазначає, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1251 від 27 грудня 2010 року «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» підприємство-імпортер отримало марки акцизного податку для маркування рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Відповідно до вимог зазначеної постанови імпортером замовлені акцизні марки були передані виробникам-нерезидентам. На митну територію України ввозилась вже промаркована продукція.
При цьому заявник зазначає, що на день придбання акцизних марок (у 2022 році) ставка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, становила 3000 гривень за 1 літр. А на день подання митного оформлення (у 2023 році) ставка акцизного податку на цей товар становить вже 10000 гривень за 1 літр.
Заявник просить надати роз’яснення на питання:
1. У який спосіб та за якою процедурою відбувається доплата акцизного податку у разі, коли на момент подання митної декларації відбулося збільшення ставки податку на відповідний товар?
2. Яким документом підтверджується факт сплати такої доплати (зарахування до бюджету) акцизного податку?
Підпунктом 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Відповідно до п. п. 14.1.564 п. 14.1 ст. 14 Кодексу рідини, що використовуються в електронних сигаретах – рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Статтею 215 Кодексу визначено вичерпний перелік підакцизних товарів, ставки податку на ці товари, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД і опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, та згідно із п. п. 215.3.31 п. 215.3 ст. 215 Кодексу визначено ставку акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2139-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження диференційованої рентної плати за видобування газу природного» з 01 січня 2023 року ставку акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах збільшено до 10000 гривень за 1 літр.
Відповідно до п. п. 212.1.2 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України.
При цьому, об’єктом оподаткування є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (п. п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).
Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов’язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках (п. 216.4 ст. 216 Кодексу).
Відповідно до п. п. 222.2.1. п. 222.2 ст. 222 Кодексу податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації.
Відповідно до п. п. 222.2.2 п. 222.2 ст. 222 Кодексу, у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.
Згідно з п. 226.14 ст. 226 Кодексу для одержання марок акцизного податку імпортер повинен подати продавцю таких марок заявку-розрахунок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету.
Так, відповідно до п.10 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»:
заявки-розрахунку кількості марок;
довідки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію, у вигляді реквізитів платіжного документа / платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для імпортерів та вітчизняних виробників алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);
копії документа про перерахування суми акцизного податку з відміткою банку/небанківського надавача платіжних послуг про дату виконання платіжної інструкції - для імпортерів.
Наказом Міністерства фінансів України від 15.02.2021 № 102 (далі – Наказ № 102) затверджено форми заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, перелік марок акцизного податку, звіт про використання марок акцизного податку та журнали для обліку марок акцизного податку (далі – Заявка).
Наказом № 102 також передбачено заповнення Заявки на придбання марок акцизного податку для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (Форма Т), в якій зазначається доплата акцизного податку (у разі необхідності). Заявка Т передбачає також обов’язкове заповнення реквізитів платіжних доручень та суми сплати (доплати) акцизного податку до бюджету відповідно до платіжних доручень.
Отже, у разі доплати акцизного податку, коли на момент подання митної декларації відбулося збільшення ставки податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, платник акцизного податку - покупець марок акцизного податку подає засобами електронного зв'язку в електронній формі Заявку з обов’язковим внесенням відмітки про доплату акцизного податку, згідно з формою, затвердженою наказом № 102, а також копію документа про перерахування суми акцизного податку (доплати) з відміткою банку/небанківського надавача платіжних послуг про дату виконання платіжної інструкції - для імпортерів.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |