Державна податкова служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення щодо роз’яснень податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомила, що на початку липня 2022 року корпоративні права контрольованої іноземної компанії (далі – КІК) в розмірі 100 відс. були продані і контроль над цією компанією був повністю втрачений.
У повідомленні про КІК, корпоративні права якої були продані на початку липня 2022 року, були зазначені одночасно дані як про набуття так і про відчуження частки в іноземній юридичній особі.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Чи потрібно в 2023 році подавати Звіт про КІК за 2022 рік в тому випадку, коли корпоративні права КІК були продані на початку липня і контроль над цією компанією повністю втрачений?
Чи достатньо зазначення в одному повідомленні про КІК даних, як про набуття так і про відчуження частки в іноземній юридичній особі, чи потрібно додатково подавати два уточнюючі окремі повідомлення: одне про набуття, а інше про відчуження частки в іноземній юридичній особі?
Щодо питання першого
Відповідно до п.п. 392.5.1 п. 39 2.5 ст. 39 2Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.
Абзацом першим п.п. 392.5.2 п. 392.5 ст. 392Кодексу визначено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу встановлено особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, зокрема:
першим звітним (податковим) роком для звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітнийрікневідповідаєкалендарномуроку – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємствза 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік.
Отже, вперше Звіти про КІК будуть подаватись за 2022 рік разом з Декларацією за 2023 рік.
Таким чином, фізична особа – резидент повинна подати Звіт про КІК за 2022 рік незалежно від того, що контроль над КІК був втрачений з другого кварталу 2022 року.
Щодо другого питання
Відповідно до п.п. 392.5.5 п. 392.5 ст. 392Кодексу, фізична особа –резидент України або юридична особа – резидент України зобов'язана повідомляти контролюючий орган про:
кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 392Кодексу;
заснування, створенняабонабуттямайнових прав на частку в активах, доходах чиприбуткуутвореннябезстатусуюридичної особи;
кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 392Кодексу;
ліквідаціюабовідчуженнямайнових прав на частку в активах, доходах чиприбуткуутвореннябезстатусуюридичної особи.
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512 затверджені форма Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Повідомлення) та Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи (далі – Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку, зокрема, фізичні особи – резиденти зобов'язані надіслати Повідомлення протягом 60 днів з дня набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи; початку / припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою.
Згідно з п. 7 Порядку Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента.
Надсилання Повідомлення здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VII«Про електронні довірчі послугита від 22 травня 2003 року № 851-VI«Про електронні документи та електронний документообіг».
У разі набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи; початку / припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою стосовно частки в активах, доходах чи прибутку декількох осіб Повідомлення надсилається щодо кожної особи окремо (п. 8 Порядку).
Враховуючи зазначене, фізична особа – резидент України зобов'язана повідомити контролюючий орган про кожне набуття частки в іноземній юридичній особіта кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі окремо, протягом 60 днів.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |