X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2023 р. № 4018/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ….щодо окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що є резидентом Дія Сіті та планує укласти зі страховою компанією договори добровільного медичного страхування / страхування життя працівників / гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті і здійснювати за власний рахунок страхові платежі згідно договорів добровільного медичного страхування / страхування життя. Розрахунки здійснюватимуться між товариством та страховою компанією у грошовій формі, у результаті чого працівник / гіг-спеціаліст резидента Дія Сіті отримує страхові послуги, оплачені платником податків резидентом Дія Сіті.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні) та чи є базою нарахування єдиного внеску назагальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зазначена допомога?

2. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід працівника резидента Дія Сіті, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні) та чи є базою нарахування єдиного внеску зазначена допомога?

3. Дохід, отриманий працівником / гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті у вигляді добровільного медичного страхування/страхування життя, є доходом працівника / гіг-спеціалістарезидента Дія Сіті в негрошовій формі?

4. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті у вигляді добровільного медичного страхування та чи є базою нарахування єдиного внеску зазначений дохід?

5. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті у вигляді добровільного страхування життя та чи є базою нарахування єдиного внеску зазначений дохід?

6. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід працівника резидента Дія Сіті у вигляді добровільного медичного страхування?

7. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується дохід працівника резидента Дія Сіті у вигляді добровільного страхування життя?

8.Чи повинно сплачувати ТОВ ….єдиний внесок у розмірі мінімального страхового внеску за працівника резидента Дія Сіті, який прийнятий на роботу в середині календарного місяця, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід?

9. Чи повинно сплачувати ТОВ …. єдиний внесок у розмір мінімального страхового внеску за гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті (з яким укладено гіг-контракт в середині календарного місяця), який починає виконувати роботу/надавати послуги починаючи з середини календарного місяця, якщо база нарахування єдиного внескуне перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід?

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті, що запроваджується з метою стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні шляхом створення сприятливих умов для ведення інноваційного бізнесу, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій, а також талановитих спеціалістів визначено Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667).

Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидентів Дія Сіті встановлені п. 170.141 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.141.1 якого податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами чи у зв'язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті.

Згідно з п.п. 170.141.2 п. 170.141 ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (5 відс.), оподатковуються доходи платникаподатку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом ДіяСіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числівинагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторськоївинагороди за створенняслужбовоготвору та перехід прав на службові твори.

        Статтею 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»(далі – Закон № 108) визначено структуру заробітної плати, до якої включаються: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

        Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція  № 5), зокрема до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці відносяться:

        допомога по тимчасовій непрацездатності (п. 3.2 розділу ІІІ Інструкції № 5);

        оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації (п. 3.3 розділу III Інструкції № 5).

        Відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій, вартість соціальних послуг та реабілітаційної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю згідно із законом, указами Президента України та актами Кабінету Міністрів України, а також вартість соціальної допомоги в натуральній формі малозабезпеченим сім'ям, що отримана від надавачів соціальних послуг відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», у тому числі (але не виключно).

        Винятки, передбачені цим підпунктом, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов'язану з тимчасовою втратою працездатності.

        До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:

        інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

        сума страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крімсум, що сплачуються:

        роботодавцем – резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку та/або за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відс. нарахованої заробітної плати такому працівнику (п.п. «в» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

        резидентом Дія Сіті за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення та/або за договорами добровільного медичного страхування платника податку –гіг-спеціаліста в межах 30 відс. нарахованої винагороди такому гіг-спеціалісту(п.п. «г» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

        Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у п. п. 167.2–167.5 ст. 167 Кодексу) у тому числі, але не виключно, у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

        Крім того, відповідно до п. 164.5 ст. 164 Кодексупід час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Відповідно до частини 14¹ ст. 8 Закону України від 08 липня 2010 року
№ 2464-VI«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальнестрахування» (далі – Закон № 2464) єдиний внесок для платника– резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2 та 3частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667 встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат,які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108, – у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) загіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску.

При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Щодо першого та другого питань

        Оскільки дохід у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняні) не включається до складу заробітної плати, то оподаткування такого доходу здійснюється у загальному порядку за ставкою податку на доходи фізичних осіб 18 відс., а також є базою нарахування єдиного внеску на загальних підставахяк для гіг-спеціаліста резидента Дія Сіті так і для працівника резидента Дія Сіті.

Щодо третього – сьомого питань

Відповідно до п.п. 14.1.521 п. 14.1 ст. 14 Кодексу договір добровільного медичного страхування – договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору.

При цьому страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) – це плата за страхування, яку страхувальник зобов’язаний внести страховику згідно з договором страхування (ст. 10 Закону України від 07 березня 1996 року № 85/96 «Про страхування»).

Таким чином, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників/гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування, сплачених резидентом Дія Сіті, яка не перевищує 30 відс. нарахованої заробітної плати /винагороди протягом звітного податкового місяця.

Разом з тим, якщо зазначена сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування,сплачених роботодавцем – резидентомДія Сіті, перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників/гіг-спеціалістів резидента Дія Сітіта оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах без урахування положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Крім того, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівників /гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті включається також уся сума страхових платежів (страхових внесків),сплачених роботодавцем – резидентом Дія Сіті за договорами добровільного страхування життя.

Також слід зазначити, що сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування та добровільного страхування життя гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті не є базою нарахування єдиного внеску.

Щодо восьмого та дев’ятого питань

Якщо юридичною особою у період її перебування у статусі резидента Дія Сіті залучаються нові працівники/гіг-спеціалісти, то незалежно від бази нарахування єдиного внеску сплата його за таких працівників/гіг-спеціалістів здійснюється у розмірі мінімального страховогоплатежу заумови дотримання таким резидентом Дія Сіті вимог, встановлених пп. 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону № 1667.

Зауважуємо, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборівздійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.