X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.11.2023 р. № 4059/ІПК/99-00-04-02-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо включення до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість (далі – ПДВ), зазначеної у податковій накладній, складеній та зареєстрованій в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) до 01.01.2022, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що маєне включені до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені вподаткових накладних,якіскладені у листопаді 2021 року та зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних строків реєстрації у грудні 2021 року.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості включення до складу податкового кредиту суми ПДВ по зазначеним вище податковим накладним.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт1.1 статті 1 Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Пунктом 201.10 статті 201 Кодексувизначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею198 Кодексу.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 Кодексу.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Абзацом першим пункту 80 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу передбачено, що суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, які зареєстровані в ЄРПН та які до набрання чинності Законом України від 30.11.2021 № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (набрав чинності 01.01.2022) протягом 1095 календарних днів з дати їх складення не були включені до податкового кредиту, включаються до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати набрання чинності зазначеним Законом, але не пізніше 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Отже, сума ПДВ, зазначена у податковій накладній, складеній до 01.01.2022, яка була зареєстрована в ЄРПН з порушення граничних строків реєстрації, може бути включена до складу податкового кредиту протягом строку, визначеного пунктом 80 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, але не раніше звітного (податкового) періоду в якому така податкова накладна зареєстрована.

Водночас, на підставі пункту 102.9 статті 102 (в редакції, що діяла до 01.08.2023) та пункту 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу перебіг строків, визначених, зокремапунктом 80 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, для формування податкового кредиту на підставі належним чином складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зупинявся на період починаючи з 24.02.2022(дати введення воєнного стану на території України) ідо 01.08.2023 року.

Враховуючи вищезазначене, сума ПДВ, зазначена вподатковій накладній, складеній у листопаді 2021 року, яка зареєстрована в ЄРПН з порушенням граничних строків реєстрації у грудні 2021 року, може бути включена платником податку до складу податкового кредиту, за умови дотриманняінших вимог, визначених Кодексом, для формування податкового кредиту, не пізніше звітного (податкового) періоду червня 2024 року.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).