Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Приватного акціонерного товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості платника єдиного податку третьої групи, який є контрагентом Товариства, здійснювати операції з припинення грошових зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство повідомило що, є платником єдиного податку четвертої групи, здійснює господарські операції з контрагентами, які є платниками на загальній системі оподаткування та платниками єдиного податку третьої групи (юридичними та фізичними особами). У процесі господарювання у контрагентів Товариства, які є платниками єдиного податку третьої групи, виникають грошові зобов’язання перед Товариством.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо першого – третього питань
Згідно з частиною першою статті 598 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до статті 601 ЦКУ зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги та зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Кодексу, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 статті 291 Кодексу).
Підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Кодексу визначено, що до четвертої групи належать сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Обмеження щодо набуття або підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи визначено пунктом 291.51 статті 291 Кодексу.
Нормами глави 1 розділу XIV Кодексу не визначено правових наслідків стосовно втрати статусу платника єдиного податку четвертої групи у разі здійснення припинення грошових зобов’язань з контрагентами шляхом зарахування грошових вимог.
Частка сільськогосподарського товаровиробництва визначається шляхом співвідношення суми доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва, до його скоригованого доходу.
Для визначення цієї частки сільгосппідприємства складають Розрахунок за формою, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 «Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.04.2012 за № 510/20823 (далі – Розрахунок).
Джерелом інформації при складанні Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва є дані бухгалтерського обліку.
Відображення операцій в бухгалтерському обліку здійснюється відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291 зі змінами та доповненнями, або якщо підприємство веде облік за спрощеною формою – відповідно до Спрощеного Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 № 186 зі змінами та доповненнями.
Поряд з цим, відповідно до пункту 52.1 статті 52 Кодексу за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації (далі – ІПК) з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.
Пунктом 52.2 статті 52 Кодексу визначено, що ІПК має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Згідно з даними інформаційно-комунікаційної бази ДПС та відповідно до інформації, наведеної у зверненні, Товариство має статус платника єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарський товаровиробник).
Товариство, посилаючись на норми статті 52 Кодексу, звертається зі зверненням про надання ІПК щодо прав та правових наслідків для своїх контрагентів, які є платниками єдиного податку третьої групи, у разі здійснення операцій з припинення грошових зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог.
Таким чином, звернення щодо надання ІПК по зазначеним питанням має бути направлене виключно платником податків, яким така ІПК буде використовуватися.
Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |