Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України, розглянуло запит на отримання податкової щодо порядку оподаткування доходів фізичної особи -підприємця, яка зареєстрована на території з переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та повідомляє наступне.
Порядок, оподаткування фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, визначено главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс).
Одночасно, пунктом 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу встановлено, що на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Згідно з п. 38.9 пункту 38 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу, під час нарахування (виплати) фізичним особам - підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов'язані утримати податок на доходи у джерела виплати.
Термін «тимчасово окупована територія» визначено підпунктом: 38.1 пункту 38 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу.
Так, тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей: тимчасово окупованими територіями", на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів У країни.
Виходячи з викладеного, з метою визначення переліку осіб, які підпадають під дію п.п. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу необхідно керуватись Постановою Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17.03.2015 № 252-VIII.
Таким чином, оподаткування фізичних осіб - підприємців, які не підпадають під дію п. п. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу, здійснюється на загальних підставах. Зокрема, доходи, отримані, в тому числі від нерезидентів, фізичними особами - підприємцями на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності в межах такої діяльності, оподатковуються в порядку, встановленому главою 1 розділу XIV Податкового кодексу.
Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 45.1. ст. 45 розд. II Податкового кодексу платник податків - фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік, як платник податків у контролюючому органі.
Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Згідно з п. 70.7 ст. 70 розд. II Податкового кодексу та п.1 розд. IX Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 № 779, фізичні особи - платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування, та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 4 ст. 6 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що за зверненням громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, за місцем їх перебування оформляються та видаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, довідки, що підтверджують місце їх перебування. При цьому відомості (відмітка) про місце перебування такої особи не вносяться до її паспорта.
Відповідно до пп. 1. 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 із змінами та доповненнями, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі — довідка) є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій, зокрема зазначається останнє зареєстроване місце проживання та фактичне місце проживання/перебування.
Таким чином, особи, які переселилися з тимчасово окупованої території, а також внутрішньо переміщені особи (Донецьк, Луганськ, БЕЗ «Крим» тощо), зобов’язані визначити свою податкову адресу та у зв’язку із змінами даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення, подати заяву за формою № 5ДР або за формою № 5ДРП, пред’являючи при цьому документ, що посвідчує особу, та довідку.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |