X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.11.2023 р. № 4095/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення (далі – Товариство) від №, надісланого листом ГУ ДПС у області від №  (вх. ДПС № від), керуючись положеннями статті 52 Податкового кодексу України(далі – Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до тексту звернення, Товариство здійснює діяльність у сфері торгівлі.

Як зазначено у звернені, практична необхідність отримання податкової консультації полягає в правильному застосуванні норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та визначенні необхідності проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) з видачею покупцю розрахункового документа встановленої форми при продажу товарів з прийманням платежів на поточний рахунок, здійснених покупцями із застосуванням платіжних сервісів банків та платіжних систем фінансових установ.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань (в контексті звернення):

1.Чи потрібно Товариству проводити розрахункові операції через РРО/ПРРО з видачею покупцю розрахункового документу встановленої форми при купівлі-продажу товарів на умовах, зазначених у запиті, з прийманням платежів, здійснених покупцями на підставі рахунку на оплату, в якому для оплати зазначенні дані поточного рахунку в форматі IBAN, за умови зарахування на поточний рахунок Товариства в форматі IBAN коштів, сплачених покупцями за допомогою банківських платіжних сервісів переказу коштів «LiqPay»банку АТ КБ «ПРИВАТБАНК», «Monobank»банку АТ «УНІВЕРСАЛ Банк»?

2. Чи потрібно Товариству проводити розрахункові операції через РРО/ПРРО з видачею покупцю розрахункового документу встановленої форми при купівлі-продажу товарів на умовах, зазначених у запиті, з прийманням платежів, здійснених покупцями на підставі рахунку на оплату, в якому для оплати зазначенні дані поточного рахунку в форматі IBAN, за умови зарахування на поточний рахунок Товариства в форматі IBAN коштів, сплачених покупцями за допомогою платіжноїсистеми «Partmone» фінансової установи, що має право на надання платіжних послуг, ТОВ «Фінансова компанія «МБК»?

Оскільки, сформульовані Товариствому зверненні питання 1 та 2 є однотипними і регулюються одними і тими ж нормами законодавства, а відмінність між ними полягає лише у надавачах платіжних послуг, тому відповідь надається щодо них одночасно.

Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом № 265 та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Звертаємо увагу, що дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання (далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею 3 такого Закону.

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції СГ, які чітко визначенні законодавством, у тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Законодавство України встановлює однакові вимоги щодо фіскалізації як готівкових, так і безготівкових розрахунків, що здійснюються за допомогою платіжних терміналів (POS-терміналів) та платіжних сервісів (еквайрингу), що використовують реквізити платіжних карток продавців товарів у мережі Інтернет та проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тому, обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/ПРРО, при отриманні оплати за товари (послуги), залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.

Поряд з цим, пунктом 2 статті 9 Закону № 265 встановлено пільгу, відповідно до якої, РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуютьсяпри виконанні банківських операцій.

Таким чином, у відповідь на питання 1 та 2 слід зазначити, що дляТовариства, на якого поширюється дія Закону № 265 в цілях застосування РРО/ПРРО, не має значення спосіб оплати обраний покупцем, а має значення лише спосіб, запропонований покупцю ним самим.

Тобто, якщо Товариство надає покупцю для оплати за товар реквізити свого поточного рахункуу форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, і покупець самостійно здійснює оплату з їх використанням, то у такому випадку застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки оплата товарів буде відбуватися за допомогою різновиду банківських операції.

Разом з цим повідомляємо, що рахунок на оплату містить також інші реквізити Товариства (назва, код за ЄДРПОУ, тощо), а тому, у випадку, якщо платіжний сервіс, який буде використаний Вашим покупцем, не має можливості забезпечити здійснення прямого переказу грошових коштів за реквізитами поточного рахунку Товариства у форматі IBAN Registry:2009, NEQ,ДСТУ-Н 7167:2010, і такий розрахунок буде проведено за реквізитами, відмінними від поточного рахунку, застосування РРО/ПРРО для такого Товариства є обов’язковим у встановленому Законом № 265 порядку.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.