X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.11.2023 р. № 4126/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
………………………….  про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення Підприємство здійснює діяльність з продажу товарів.  Продаж товарів здійснюється у безготівковій формі. При цьому безготівкові операції здійснюються шляхом зарахування грошових коштів покупцями на поточний рахунок Підприємства.

Оплата покупцями на поточний рахунок Підприємства здійснюється, готівковими коштами через касу банківського закладу, через банківські платіжні термінали, через небанківський термінали самообслуговування, з  рахунків фізичних осіб за допомогою систем дистанційного банківського обслуговування та з рахунків фізичних осіб за допомогою терміналів самообслуговування з використанням банківських платіжних карт.

У зв’язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків за товари (послуги) Підприємство звернувся до податкового органу із наступними запитаннями:

  1. Чи потрібно Підприємству застосовувати реєстратори розрахункових операцій або програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) при отриманні оплати за товар у описаний вище спосіб?
  2. Чи належить до поняття «розрахункова операція» факт оплати покупцями грошових коштів на поточний рахунок Підприємства (у наведений у зверненні спосіб)?

Оскільки, питання 1 та 2 є пов’язаними за своєю суттю та регулюються одними і тими ж положеннями Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), тому відповідь на них надається одночасно.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО)  у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Законом № 265 визначено, що встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Зокрема, порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.  

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання, які чітко визначенні законодавством, в тому числі, нормами його прямої дій, які встановлюють винятки із загальних правил.

Законодавство України встановлює однакові вимоги щодо фіскалізації як готівкових, так і безготівкових розрахунків, що здійснюються за допомогою POS-терміналів та платіжних сервісів (еквайрингу), що використовують реквізити платіжних карток продавців товарів у мережі Інтернет та проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тому, обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/ПРРО, при отриманні оплати за товари (послуги), залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.

Тобто, для Підприємства, як суб’єкта господарювання на якого поширюється дія Закону № 265, для цілей застосування РРО/ПРРО не має значення який спосіб для оплати обрав покупець (споживач), а має значення лише спосіб, який запропоновано Підприємством покупцю (споживачу).

Також, звертаємо увагу, що не тільки розрахункові операції потребують фіскалізації, потребує фіскалізації і продаж товарів (відпуск/реалізація) без оплати з відстроченням платежу або у кредит.

Поряд із цим слід зауважити, що термін розрахункова операція є чітким та зрозумілим.

Враховуючи зазначене та як відповідь на питання 1 та 2  повідомляємо.

У випадку повної попередньої оплати товару за реквізитами поточного рахунку Підприємства, у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, самостійно покупцем застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки оплата товару буде відбуватися за допомогою різновиду банківських операції.

Додатково до відповіді на питання 2 зазначаємо, що обов’язок застосування РРО/ПРРО хоча і пов’язаний із здійсненням розрахункових операцій виключно ними не обмежується і навпаки, оплата товарів споживачем готівкою у касі банку, хоча і має всі ознаки розрахункової операції, відповідно до пункту 2 статті 9 Закону № 265 не потребує обов’язкового застосування РРО/ПРРО.     

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПК України податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.