Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ………………………………………… про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні Підприємства, практична необхідність отримання податкової консультації пов’язаної зі складністю розуміння Кодексу та полягає у необхідності формування чіткого розуміння обсягу податкових обов’язків, що виникають як наслідок ситуації, викладеної нижче, а саме звільнення від оподаткування ПДВ та не застосування реєстраторів розрахункових операцій або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО).
Враховуючи викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи буде звільнятися від оподаткування ПДВ реалізація в закладі освіти саме закупних товарів, таких як печиво, вода, сік, або інші закупних товарів, які дозволені для реалізації територіальною Держпродспоживслужбою?
Розрахунок за це проводитися учасниками освітнього процесу – учнями та вчителями, готівковими коштами та через банківський термінал, на рахунок Підприємства, поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах загальної середнього освіти.
2. Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО та розрахункові книжки при реалізації в закладі освіти саме закуплених товарів, таких як печиво, вода, сік, або інші закупні товари, які дозволені для реалізації територіальною Держпродспоживслужбою?
Розрахунок за це проводитися учасниками освітнього процесу – учнями та вчителями, готівковими коштами та через банківський термінал, на рахунок Підприємства, поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах загальної середнього освіти.
3. Чи буде вважатися організацією послуг харчування реалізація в закладі освіти саме закупних товарів, таких як печиво, вода, сік, або інші закупних товарів, які звільненні від оподаткування ПДВ, згідно із підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу?
Розрахунок за це проводитися учасниками освітнього процесу – учнями та вчителями, готівковими коштами та через банківський термінал, на рахунок Підприємства, поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах загальної середнього освіти.
4. Чи будуть вважатися, стравами та безалкогольними напоями, закупні товари такі як печиво, вода, сік, або інші закупних товарів, при продажу і їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних закладів під час навчального процесу, для не застосування РРО та ПРРО, відповідно до пункту 11 статті 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265)?
Розрахунок за це проводитися учасниками освітнього процесу – учнями та вчителями, готівковими коштами та через банківський термінал, на рахунок Підприємства, поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах загальної середнього освіти.
Щодо відповіді на питання 1 та 3 повідомляємо.
Як зазначено у зверненні, Підприємство надає послуги з організації гарячого харчування в закладах загальної середньої освіти. Оплату за організацію послуг буде здійснювати управління освіти виконавчого комітету міської ради. Також планується реалізація в закладі освіти закуплених товарів (печиво, вода, сік та інші).
Враховуючи вищевикладене, платник просить надати консультацію, зокрема, з питання щодо:
1) можливості звільнення від оподаткування ПДВ операції з постачання в закладі освіти закуплених товарів (печиво, вода, сік та інші). Розрахунок проводиться учасниками освітнього процесу готівковими коштами та через банківський термінал на рахунок платника поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах освіти.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Згідно з підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах та громадян у закладах охорони здоров’я. Порядок надання таких послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення ПДВ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 116 (далі – Порядок № 116).
Пунктами 1 – 3 Порядку № 116 передбачено, що організація харчування дітей у державних та комунальних навчальних закладах покладається на органи виконавчої влади, а в навчальних закладах, що належать територіальним громадам, – на органи місцевого самоврядування.
Харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах здійснюється за місцем виховання, навчання або на підприємствах громадського харчування, з якими засновником (власником) відповідного навчального закладу укладено договір.
Від обкладення ПДВ звільняються операції з надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах у межах затверджених норм харчування в грамах, а для тих учнів, для яких не встановлено норми харчування в грамах, – у межах визначеної грошової норми.
Відповідно до пункту 7 для організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання, для яких не встановлюються норми харчування в грамах, застосовуються грошові норми.
Розмір денної грошової норми на одну особу визначається з урахуванням потреби у раціональному харчуванні та санітарно-гігієнічних вимог, але не більш як 2 відсотки установленого прожиткового мінімуму для дітей віком від шести до 18 років у розрахунку на місяць. При цьому вартість сніданку не може перевищувати 25 відсотків, обіду – 40, полуденка – 10, вечері – 25 відсотків зазначеної грошової норми.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» затверджені, зокрема, норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку та норми споживання основних груп харчових продуктів у грамах.
Отже, від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу звільняються послуги з харчування дітей, що надаються у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах у межах норм харчування в грамах або у межах визначеної грошової норми, затверджених Постановою № 116, оплата яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів або за рахунок власних коштів дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, які відшкодовуються батьками дітей, за умови, що між такими закладами та особами, які безпосередньо надають такі послуги, укладено відповідну угоду.
Операції з надання послуг з харчування учнів поза межами встановлених норм харчування оподатковуються у загальному порядку.
Проте постачання платником в закладі освіти закуплених товарів (печиво, вода, сік та інші), розрахунок за які проводиться учасниками освітнього процесу готівковими коштами та через банківський термінал на рахунок платника поза межами договору про надання послуг з організації гарячого харчування в закладах освіти, є операцією з постачання товарів, у зв’язку з цим така операція не підпадає під звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.
Щодо відповіді на питання 2 та 4.
Оскільки, питання 2 та 4 є пов’язаними за своєю суттю та регулюються одними і тими ж положеннями Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), тому відповідь на них надається одночасно.
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
У відповідності до преамбули Закону № 265, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг та застосування РРО/ПРРО встановлено статтею 3 Закону № 265.
Разом з тим, пунктом 11 статті 9 Закону № 265 визначено, що РРО/ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу.
Враховуючи зазначене, пункт 11 статті 9 Закону № 265 визначає, що РРО/ПРРО не застосовуються виключно при продажу страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу.
Відповідно до пункту 1.3 розділу І Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 за № 680/6968, визначено, що страва – це кулінарний виріб або харчовий продукт у натуральному вигляді, готовий до вживання, порціонований та оформлений для подавання споживачам.
Як відповідь на питання 2 та 4 зазначаємо, що у разі здійснення реалізації, у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладах під час навчального процесу, будь який інших товарів крім страв та безалкогольних напоїв застосування РРО/ПРРО є обов’язковим.
Так, як пільга щодо незастосування РРО/ПРРО діє виключно при реалізації страв та безалкогольних напоїв, а у разі продажу будь яких інших товарів, таких, як печиво та інші закуплених товарів, що не відносяться до страв та безалкогольних напоїв, то у такому випадку Підприємство має застосовувати РРО/ПРРО на продаж всього товару, що знаходиться у реалізації включаючи і страви та безалкогольні напої.
Закуплені товари, які не можна віднести до страв або безалкогольних напоїв вимагають застосування РРО /ПРРО на загальних підставах.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПК України податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |