X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.11.2023 р. № 4158/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця .. щодо надання роз’яснень норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що є платником єдиного податку третьої групи та здійснює діяльність за наступними видами діяльності:

Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність;

Вебпортали;

Надання інших комунікаційних послуг;

Рекламні агенства;

Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації;

Діяльність у сфері фотографії;

Інша діяльність у сфер інформаційних технологій і комп’ютерних систем;

Інша діяльність у сфері охорони здоров’я;

Інші види освіти;

Комп’ютерне програмування.

Також платник податків має у власності земельну ділянку на якій розташований житловий будинок, який вона має намір здавати в оренду.

Окремо від орендної плати за земельну ділянку та розташований на ній житловий будинок, орендар буде сплачувати орендодавцю відшкодування суми

комунальних витрат на утримання орендованої нерухомості та земельної ділянки.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи може платник податків надавати в оренду земельну ділянку та розташований на ній житловий будинок саме як громадянин, а не як фізична особа – підприємець?
  2. Які саме документи мають підтверджувати отримання доходів від надання в оренду земельної ділянки та розташованого на ній житлового будинку (договір, акт виконаних робіт/послуг, квитанції розписки тощо)?
  3. Чи може орендодавець отримувати орендну плату на свій особистий (приватний)  картковий рахунок  (картку) чи виключно готівкою?
  4. Які саме документи мають підтверджувати отримання орендної плати у вигляді готівки?
  5. Чи повинен платник податків вести облік доходів та витрат пов’язаних із наданням в оренду земельної ділянки та розташованого на ній житлового будинку? Якщо так то за якою формою?
  6. Чи зменшуються з метою оподаткування доходи, отримані від надання в оренду земельної ділянки та розташованого на ній житлового будинку на суму витрат, пов’язаних з її утриманням (земельний податок, податок на нерухомість, комунальні витрати тощо)?
  7. Чи підлягають оподаткуванню відшкодування суми комунальних витрат на утримання орендованої нерухомості та земельної ділянки, що сплачується орендарем окремо від орендної плати?

Договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ) та ЦКУ.

        Умови договору оренди визначено ст. 284 ГКУ, згідно з якою істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.

При цьому відповідно до частини першої ст. 286 ГКУ орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

        Згідно з частиною третьою ст. 286 ГКУ орендна плата встановлюється у грошовій формі.

        Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (частина четверта ст. 286 ГКУ).

        Відповідно до частини п’ятої ст. 762 ЦКУ плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

        Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема:

дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 ПКУ (п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);

та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) визначено п. 170.1 ст. 170 ПКУ.

Відповідно до п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 ПКУ, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку –  орендодавець. 

При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені ПКУ для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2–167.5 цієї статті).

Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Згідно із п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (п.п. 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).

Відповідно до п.п. «а» п. 176.1 ст. 176 ПКУ платники податку зобов’язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до ПКУ подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.

Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Крім того, згідно зп.п. «б» п. 176.1 ст. 176 ПКУ платники податку зобов'язані отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого ПКУ, документи первинного обліку.

Статтею 1 розділу І Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) визначено, що первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію.

При цьому ст. 9 Закону № 996 визначено перелік обов'язкових реквізитів, які повинні міститися у первинному документі.

Враховуючи зазначене, фізична особа – підприємець може здавати  нерухоме майно (житловий будинок та земельну ділянку) в оренду, як фізична особа. Крім того,  така фізична особа зобов’язана вести облік доходів і витрат.

При цьому кошти, отримані фізичною особою – орендодавцем від фізичної особи – орендаря мають бути підтверджені первинними документами, до яких відносяться, зокрема, але не виключно: договір оренди, квитанції, платіжне доручення, виписка з карткового рахунку, інший документ первинного обліку.

Разом з тим нормами ПКУ не передбачено зменшення доходу, отриманого фізичною особою від надання в оренду нерухомого майна (земельної ділянки та житлового будинку) на суму витрат, пов’язаних з їх утриманням.

Водночас дохід, отриманий фізичною особою – орендодавцем від фізичної особи – орендаря у вигляді відшкодування витрат на комунальні послуги, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням. При цьому орендар повинен подати декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податкове зобов’язання. 

        Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

        Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.