X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.11.2023 р. № 4159/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення фізичної особи – підприємця …. щодо застосування окремих видів діяльності на спрощеній системі оподаткування і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм ПКУ, які діяли у 2021 році.

Фізична особа–підприємець – платникєдиного податку третьої групи просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань: чи можна, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування платником єдиного податку третьої групи, здійснювати оптову торгівлю брикетами торф’яними та при цьому використовувати КВЕД 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», а також займатись виробництвом інших виробів з деревини, виготовленням виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння згідно КВЕД 16.29 та здійснювати роздрібну торгівлю іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах згідно КВЕД 47.78.

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV ПКУ.

Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 ПКУ, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному главою 1 ПКУ (п. 291.3 ст. 291 ПКУ).

До третьої групи платників єдиного податку належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

Водночас нормами п. 291.5 ст. 291 ПКУ визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання, зокрема фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої – третьої груп.

Відповідно до п.п. 3 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Підакцизні товари (продукція) –це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку (п.п 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 (далі – КВЕД ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи – підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом від 23.12.2011 № 396 Державного комітету статистики України (далі – наказ № 396).

Разом з тим звертаємо увагу, що до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку, зокрема відомості про види господарської діяльності платника єдиного податку (п.п. 8 п. 299.7 ст. 299 ПКУ).

З урахуванням наказу № 396 згідно КВЕД ДК 009:2010 розділ 16 «Оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини та корка, крім меблів; виготовлення виробів із соломки та рослинних матеріалів для плетіння» включає оброблення деревини та виробництво дерев'яних виробів, таких як пиломатеріали (будівельний ліс), панелі, фанера, дерев'яна тара, дерев'яні покриття для підлоги, будівельні конструкції (ферми тощо) та збірні споруди.

Зазначений розділ має клас 16.29 «Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння», який містить, зокрема: виробництво різноманітних виробів з деревини, до якого належить, зокрема, виробництво брикетів і гранул для опалення, виготовлених із пресованої деревини або її замінників, таких як мелені зерна кави або боби сої.

Отже, фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність з виробництва брикетів і гранул для опалення, виготовлених із пресованої деревини або її замінників, таких як мелені зерна кави або боби сої можуть бути платниками єдиного податку другої та/або третьої групи за умови дотримання інших вимог, визначених пунктами 291.4 та 291.5 ст. 291 ПКУ.

Розділ 46 «Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами» включає оптову торгівлю за власний рахунок або на основі контракту (комісійна торгівля) як на внутрішньому оптовому ринку, так і на зовнішньому ринку (імпорт/експорт).

Зазначений розділ має клас 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», який містить, зокрема:

оптову торгівлю паливом, мастильними матеріалами, оливами:

деревним вугіллям, кам'яним вугіллям, коксом, паливною деревиною, нафталіном

сирою нафтою, дизельним паливом, бензином, пальним, пічним паливом, гасом

скрапленим нафтовим газом, бутаном і пропаном

мастильними матеріалами, очищеними нафтопродуктами

Розділ 47 «Роздрібна торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами» включає перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню, який здійснюють магазини, торгові центри, кіоски, намети, компанії поштового замовлення (у т. ч. у мережі Інтернет), рознощики і вуличні торговці, споживчі кооперативи тощо.

Зазначений розділ має клас 47.78 «Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах», який містить, зокрема: роздрібну торгівлю паливом для комунально-побутового призначення, газом у балонах, вугіллям та паливною деревною.

Слід зауважити, що наказом Міністерства статистики України від 17.08.1995 № 213 «Про розробку паливно-енергетичного балансу України за 1995 рік», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.11.1995 за № 411/947 визначено окремі види енергоносіїв, зокрема, до «продуктів переробки палива – відносяться кокс кам'яновугільний, коксик і коксовий дріб'язок, кокс нафтовий, сланцевий і торф'яний, брикети кам’яновугільні та буровугільні, брикети та напівбрикети торф’яні, деревинне вугілля, авіаційний та автомобільний бензин та інші продукти переробки палива, які використовуються як енергетичне паливо».

Враховуючи наведене,фізичні особи – підприємці, мають право здійснювати лише роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів за умов дотримання інших вимог, визначених пунктами 291.4 та 291.5 ст. 291 ПКУ, а отже продаж палива у вигляді торф’яних брикетів на спрощеній системі оподаткування не передбачено.

        Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.