Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «______» (далі – Товариство) щодо коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з надання безповоротної фінансової допомоги, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Згідно із зверненням Товариством укладено договір про надання безповоротної фінансової допомоги іншому платнику податку на прибуток підприємств шляхом безоплатного передання у власність грошових коштів.
У зв’язку з викладеним вище платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких запитань:
1. Чи підлягає коригуванню фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на суму безповоротної фінансової допомоги, наданої іншому платнику податку на прибуток підприємств за базовою (основною) ставкою податку, що є пов’язаною особою та має задеклароване позитивне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу?
2. Яким чином можна підтвердити, що юридична особа (отримувач безповоротної фінансової допомоги) є платником податку на прибуток підприємств за базовою (основною) ставкою податку?
3. Яким чином можна підтвердити, що юридична особа (отримувач безповоротної фінансової допомоги) задекларувала позитивне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу?
4. Чи передбачено застосування ознаки розумної економічної причини (ділової мети) до операцій з надання безповоротної фінансової допомоги іншим платникам податку на прибуток підприємств за базовою (основною) ставкою податку з метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств (коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності)?
Щодо запитань 1 – 3
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безповоротна фінансова
допомога – це, зокрема, сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі абзацу першого п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Так, згідно з абзацом першим п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), платникам податку, які є пов’язаними особами (у разі якщо отримувачем фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) задекларовано від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги), за умови що така допомога була врахована у складі витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.
На підставі викладеного вище платник податку на прибуток підприємств повинен збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду при наданні безповоротної фінансової допомоги (безоплатних товарів, робіт, послуг) на користь, зокрема, інших платників податку на прибуток, які є пов’язаними особами (тобто згідно з визначеними п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу критеріями «пов’язаності» вважаються пов’язаними особами із платником податку, який надає таку допомогу) у разі якщо:
отримувач безповоротної фінансової допомоги (безоплатних товарів, робіт, послуг) - пов’язана особа задекларував від’ємне значення об’єкта оподаткування за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому отримано таку безповоротну фінансову допомогу (безоплатно надані товари, роботи, послуги);
надавач визнав у бухгалтерському обліку витрати на суму наданої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) у відповідному періоді.
Отже, за операцією підприємства - платника податку на прибуток з надання безповоротної фінансової допомоги іншому платнику такого податку за базовою (основною) ставкою податку, що є пов’язаною особою, але має задеклароване позитивне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток за податковий (звітний) рік, що передує року, в якому такою пов’язаною особою отримано таку безповоротну фінансову допомогу, різниця, встановлена п.п. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Кодексу, не застосовується.
При цьому Кодекс не містить вимог щодо документального підтвердження статусу отримувача безповоротної фінансової допомоги як платника податку на прибуток підприємств на загальних підставах та інформації щодо показників податкової звітності з цього податку такого отримувача. Тож платник податків не обмежений у виборі способу та форми отримання відповідної інформації.
Щодо запитання 4
Відповідно до п.п. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розумна економічна причина (ділова мета) – причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Економічний ефект, зокрема, але не виключно, передбачає приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартості, а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
Для цілей оподаткування вважається, що операція, здійснена з нерезидентами, не має розумної економічної причини (ділової мети), якщо:
головною ціллю або однією з головних цілей операції є несплата (неповна сплата) суми податків та/або зменшення обсягу оподатковуваного прибутку платника податків;
у зіставних умовах особа не була б готова придбати (продати) такі товари, роботи (послуги), нематеріальні активи, інші предмети господарських операцій, відмінні від товарів, у непов’язаних осіб.
Цей підпункт застосовується для цілей ст. 39 Кодексу, в тому числі при доведенні обставин, що свідчать про відсутність ділової мети, у випадках, визначених п. 140.5 ст. 140 цього Кодексу, які передбачають застосування відповідних положень ст. 39 цього Кодексу.
Кодексом з метою оподаткування податком на прибуток підприємств не передбачено застосування ознаки розумної економічної причини (ділова мета) до операцій з надання безповоротної фінансової допомоги суб’єктам господарювання, що є резидентами та платниками податку на прибуток підприємств на загальних підставах.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |