X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.11.2023 р. № 4177/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо питання права перебування юридичної особи платника єдиного податку  3 групи на спрощеній системі оподаткування при здійсненні діяльності з організації функціонування атракціонів і тематичних парків, зокрема дитячого розважального центру, та про податкові наслідки, та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI  (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

Товариство є платником єдиного податку третьої групи та перебуває на спрощеній систему оподаткування.

У зверненні зазначено, що основним напрямком діяльності Товариств є функціонування дитячого розважального центру, який знаходиться в приміщенні, що перебуває на праві користування у Товариства. Діяльність дитячого розважального центру полягає у розміщенні у ньому атракціонів для дітей, таких як механізовані та водні гірки, та відповідно іграшкового обладнання. Основним зареєстрованим видом економічної діяльності Товариства є код КВЕД 93.21 «Функціювання атракціонів і тематичних парків». При цьому за Товариством зареєстровані наступні види діяльності (далі - КВЕДи): 47.19 «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах»; 47.29 «Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах»; 47.62 «Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах»; 47.78 «Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах»; 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна»; 78.30 «Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами»; 85.59 «Інші види освіти, н. в. і. у.».

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи є серед зареєстрованих за Товариством КВЕДів, вид діяльності, який виключає можливість перебування Товариства у статусі платника єдиного податку третьої групи? Якщо так, то вказати який вид діяльності та надати правове обґрунтування відповідного висновку.
  2. Враховуючи види зареєстрованих за Товариством КВЕДів, чи наявний у Товариства, як платника єдиного податку третьої групи, обов’язок щодо переходу на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом? Якщо так, то надати правове обґрунтування відповідного висновку.
  3. Враховуючи види зареєстрованих за Товариством КВЕДів, чи наявне в органу податкового контролю право на анулювання шляхом виключення Товариства з Реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу з підстави здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування? Якщо так, то надати правове обґрунтування відповідного висновку.

 

Щодо 1-3 питання

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 «Спрощена система оподаткування обліку та звітності» розділу  ХIV Кодексу.

Поряд з тим, відповідно до п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють наступну діяльність:

діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор, діяльність з випуску та проведення лотерей;

обмін іноземної валюти;

виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу;

діяльність з управління підприємствами;

діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж;

діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;

страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків;

представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

юридичні особи - нерезиденти;

платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Методологічні основи та пояснення до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (далі - КВЕД-2010) затверджено наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011  № 396 (далі – Наказ № 396).

Згідно інформації зазначеної в зверненні Товариства основним видом економічної діяльності є КВЕД 93.21 «Функціювання атракціонів і тематичних парків». Згідно класифікатора КВЕД-2010 вид економічної діяльності 93.21 Функціювання атракціонів і тематичних парків», який включає діяльність розважальних і тематичних парків. При цьому, він включає види діяльності з організації відпочинку та розваг, такі як діяльність парків атракціонів, таких як механізовані гірки, водні гірки, ігри, шоу, діяльність, пов'язану з організацією ярмарків і майданчиків для пікніків.

Відповідно до вимог глави 1 розділу XIV Кодексу, п. 291.5 ст. 291 Кодексу не встановлено обмежень для юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи щодо діяльності з організації відпочинку та розваг, такі як діяльність парків атракціонів, таких як механізовані гірки, водні гірки, ігри, шоу, діяльність, пов'язану з організацією ярмарків і майданчиків для пікніків.

Також , згідно пп.5 пп.298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

При цьому, пп. 3 п. 299.10 ст. 299 Кодексу визначено, що реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених пп. 298.2.3 п.298.2 ст. 298 Кодексу.

Крім того, відповідно до п. 299.11 ст. 299 Кодексу у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку третьої груп вимог, встановлених главою 1 розділу    XIV Кодексу, анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Тому виключення платника єдиного податку з Реєстру платників єдиного податку відбувається у разі здійснення таким суб’єктом господарювання заборонених видів господарської діяльності.

Отже, суб’єкт господарювання має право зареєструвати види діяльності (згідно з КВЕД ДК 009:2010), які містять одночасно часткову заборону на певний вид діяльності, при цьому такі платники повинні дотримуватися вимог, визначених підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Кодексу.

Таким чином, якщо у платника податків є зареєстровані коди діяльності, які містять одночасно і дозволені і заборонені види діяльності, але фактично, заборонені види діяльності платник податків не здійснює, така юридична або фізична особа може бути зареєстрована платником єдиного податку та перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію ( п. 52.2 ст. 52 Кодексу).