X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.11.2023 р. № 4229/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду щодо формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство з 02.05.2023 перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу (далі – спрощена система оподаткування за ставкою 2 відсотки), передбачену підпунктом 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ. До такого переходу Товариство було платником ПДВ. Після повернення на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ Товариством виявлено наступне.

Контрагентом складено податкові накладні та зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) на дату виникнення податкових зобов’язань на підставі оформленого документу – акту наданих послуг з оренди. В періоді складання податкової декларації з ПДВ у Товариства наявна зареєстрована контрагентом податкова накладна в ЄРПН та бухгалтерська довідка, яка підтверджує отримання Товариством послуг оренди за звітний період, на підставі якої відображено витрати в бухгалтерському обліку.

При цьому в Ситуації 1 загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ, відображена в зареєстрованій податковій накладній і бухгалтерській довідці, однакові: акт надання послуг з оренди отримано після отримання податкової накладної і бухгалтерської довідки загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ, відображені в зареєстрованій податковій накладній, та вказані в акті, однакові.

У Ситуації 2 загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ, відображена в зареєстрованій податковій накладній; не відповідає сумі, вказаній в бухгалтерській довідці; акт надання послуг з оренди отримано після отримання податкової накладної і бухгалтерської довідки; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ відображені в зареєстрованій податковій накладній, та вказані в акті, однакові.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи має право платник ПДВ включити до податкового кредиту своєчасно зареєстровану в ЄРПН податкову накладну у Ситуації 1 та Ситуації 2?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2
та 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою  виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації,  включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися постачальником на дату першої події за операцією, визначену відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку – покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН платником податку – постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату «першої події».

Показники, що зазначаються у податковій накладній, яка складається за операцією з постачання товарів/послуг, з урахуванням розрахунку(ів) коригування, складеному(их) до такої податкової накладної, мають відповідати даним бухгалтерського обліку та первинним документам, оформленим за операцією з постачання таких товарів/послуг.

Крім того, ДПС інформує, що правомірність формування податкового кредиту за кожною конкретною господарською операцією може бути досліджена виключно в межах перевірок, що проводяться відповідно до ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).