X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.11.2023 р. № 4247/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо заповнення Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та додатків до нього (Додатку 1, Додатку 4ДФ і Додатку 5), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами, та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин та у відповідності до норм чинного законодавства, які діяли у 2022 році.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, благодійний фонд у
січні 2021 року уклав договір про надання послуг із створення об’єкта інтелектуальної власності (далі – твір) та передання майнових прав на нього з автором – фізичною особою, термін виконання якого встановлено до 01 липня 2021 року. В травні 2021 року автор помер, твір не було передано фонду.

У відповідності до умов договору фондом було перераховано автору аванс у лютому 2021 року.

Суму виплаченого авансу та суми утриманого податку на доходи фізичних осіб і військового збору було відображено у графах «3», «4» та «5» розділу І Додатку 4ДФ до Розрахунку за 1 квартал 2021 року.

У Додатку 5 до Розрахунку за 1 квартал 2021 року щодо фізичної особи було заповнено графи 10 та 16.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи потрібно було у такому випадку заповнювати графи «3а», «4а» та «5а» розділу І Додатку 4ДФ до Розрахунку? Якщо так, то в якому кварталі звітного року: в якому відбулася виплата авансу, чи в якому було припинено відносини у зв’язку зі смертю фізичної особи – автора?

2. У якому періоді потрібно було подати інформацію в колонці «Дата закінчення» графи 10 Додатку 5 до Розрахунку?

3. Чи потрібно було вказувати суму авансу в Додатку 1 до Розрахунку за 1 квартал 2021 року? Якщо ні, то в якому звітному періоді повинна була бути відображена сума авансу, виплаченого на користь фізичної особи?

Відповідно до частини першої ст. 626 глави 52 розділу ІІ книги п’ятої Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) цивільно-правовим договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Статтями 607 та 608 глави 50 розділу І книги п’ятої ЦКУ визначено, що зобов’язання припиняється неможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає, зокрема, смертю фізичної особи.

Щодо першого питання

Пунктом 162.3 ст. 162 розділу IV Кодексу передбачено, що у разі смерті платника податку або оголошення його судом померлим чи визнання безвісно відсутнім або втрати ним статусу резидента (за відсутності податкових зобов’язань як нерезидента згідно з цим Кодексом) податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку, винесення такого судового рішення чи втрата ним статусу резидента. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.

Форма Розрахунку і Порядок його заповнення та подання податковими агентами (далі – Порядок ) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, із змінами.

Так, в п. 1 розділу II Порядку визначено, що Розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку протягом звітного періоду.

Розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент та незалежно від того чи виплачені платником єдиного внеску суми такого внеску фактично після їх нарахування до сплати протягом звітного періоду (п. 2 розділу II Порядку).

Порядок заповнення додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» визначено п. 4 розділу IV Порядку.

Графи 3а, 3, 4а, 4, 5а та 5 розділу I додатка 4ДФ до Розрахунку заповнюються відповідно до п.п. 2 п. 4 розділу IV Порядку, зокрема:

у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, наведеній у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» (додаток 2 до Порядку).

У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні;

у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством за звітний період;

у графі 5а «Сума нарахованого військового збору» відображається сума збору, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством.

Відображення показників у додатку 4ДФ до Розрахунку здійснюється на підставі відповідних первинних документів та бухгалтерського обліку податкового агента за звітний податковий період.

Враховуючи зазначене, оскільки благодійним фондом було проведено нарахування доходу у вигляді авансу, який був виплачений автору, а також нараховано та утримано (перераховано) до бюджету податок на доходи фізичних осіб і військовий збір, то у додатку 4ДФ до Розрахунку заповнюються графи 3, 3а, 4, 4а, 5, 5а та 6.

Щодо другого питання

Відповідно до п. 5 розділу IV Порядку додаток 5 до Розрахунку подається платником єдиного внеску, якщо протягом звітного періоду, зокрема, укладено або розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань) із застрахованою особою.

Записи про причини звільнення в додатку 5 мають вноситися у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

У графі 10 – зазначається період трудових відносин, відносини за договорами цивільно-правового характеру, відпусток та періоди військової служби.

Дата початку та дата закінчення зазначається у форматі ДДММРРРР (день, місяць та рік). Дата відповідає кварталу, за який подається Розрахунок.

Датою припинення відносин за договором цивільно-правового характеру є дата смерті фізичної особи – виконавця.

Отже, припинення відносин за договором цивільно-правового характеру у зв’язку зі смерті фізичної особи відображається у графі 10 додатка 5 до Розрахунку в тому кварталі, на який припадає дата смерті такої фізичної особи, а саме: у графі 10 додатка 5 до Розрахунку за 2 квартал 2021 року.

Щодо третього питання

Відповідно частини другої ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року
№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Додаток 1 до Розрахунку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам», заповнення якого здійснюється відповідно до п. 1 розділу IV Порядку, призначений для щоквартального формування платниками єдиного внеску щодо кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у розрізі місяців звітного кварталу.

Таким чином, сума нарахованого авансу, відображається у додатку 1 до Розрахунку за 1 квартал 2021 року, в якому він виплачений, та не відображається у додатку 1 до Розрахунку за 2 квартал 2021 року, на який припадає дата смерті фізичної особи – виконавця (автора), у зв’язку з відсутністю нарахування зазначеного доходу.

Разом з тим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування та відображення у звітності конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.