Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо відображення в податковому обліку та оподаткування операцій із стягнення в дохід держави України активів російської федерації та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство має на виконанні контракт від 10.01.2011 з країною агресором на поставку готової продукції військового призначення. У 2014 році Замовником здійснено авансовий платіж та Підприємством виготовлено відповідну продукцію, яка зберігається на складі.
На підставі позовної заяви Міністерства юстиції України Вищим Антикорупційним Судом винесено рішення про стягнення в дохід держави з Підприємства зазначених активів.
З метою правильного застосування нормативних документів Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1)до якої операції прирівнюється стягнення в дохід держави?;
2) чи потрібно нараховувати та сплачувати ПДВ, якщо підпадає під пільгу, то який код пільги, і які нормативні документи застосовуються щодо звільнення від оподаткування?;
3) чи потрібно нараховувати та сплачувати частину чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку та податок на прибуток (авансовий внесок) та інші податки, якщо підпадає під пільгу, то який код пільги, і які нормативні документи застосовуються щодо звільнення від оподаткування?
Щодо питання 1
Законом України від 12 травня 2022 року № 2257-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб», внесені зміни до статті 4 Закону України
від 14 серпня 2014 року № 1644-VII «Про санкції» (далі – Закон № 1644), якими цю статтю доповнено пунктом 11 щодо виду санкції – стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Водночас, пунктом 4 статті 4 Закону № 1644 визначено, що передбачені Законом № 1644 санкції не поширюються на сплату податків, зборів та інших обов’язкових платежів до державного та/або місцевих бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов’язань.
Щодо питання 2
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V «Податок на додану вартість» та підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України.
Відповідно до підпункту 196.1.20 пункту 196.1 статті 196 Кодексу не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з передачі майна (конфіскованого майна, знахідок, майна, визнаного безхазяйним скарбів, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майна, визначеного у статті 184 Митного кодексу України), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави, у розпорядження державних установ або організацій, уповноважених здійснювати їх збереження або постачання згідно із законодавством, а також операції з безоплатної передачі зазначеного в цьому пункті майна у випадках, визначених законодавством, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
Правила формування податкових зобов’язань та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено статтями 187 та 201 Кодексу.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо, що операції з передачі майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави не єоб’єктом оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 196.1.20 пункту 196.1 статті 196 Кодексу. За такою операцією обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не виникає.
Достовірність нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за тією чи іншою операцією з постачання товарів/послуг може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених Кодексом.
Щодо питання 3
Правові основи управління об’єктами державної власності визначені Законом України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185).
Особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України «Про особливості управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі», та Законом України «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності» (частина друга статті 3 Закону № 185).
Відповідно до частини першої статті 111 Закону № 185державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямовувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями визначається постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі – Порядок).
Частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається з огляду на обсяг чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності, починаючи з 01.01.2020, у розмірі 80 відсотків (абзац перший пункту 1 Порядку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 933внесенізмінидо абзацу першого пункту 1 Порядку, яким установлено, що частина чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету за відповідний період Державним концерном «Укроборонпром», його учасниками, державними унітарними підприємствами, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, які задіяні у розробленні, виробництві та ремонті озброєння, військової і спеціальної техніки та їх складових і є виконавцями державного оборонного замовлення у зазначений період, визначається у розмірі 30 відсотків.
Положеннями зазначених вище Закону № 185та Порядку не передбачені особливості обчислення частини чистого прибутку (доходу) у разі стягнення з державного підприємства за рішенням суду в дохід держави активів у вигляді продукції, яка виготовлена за контрактом на замовлення держави – агресора.
Оподаткування прибутку підприємств, отриманого суб’єктами господарювання від здійснення господарської діяльності на території України та за її межами регулюється розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» та підрозділом 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Кодексу об’єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є, зокрема, прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Таким чином, податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств обраховуються виходячи з фінансового результату, визначеного у фінансовій звітності Підприємства, та відкоригованого на різниці, встановлені Кодексом.
Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями стягнення за рішенням суду в дохід держави активів у вигляді продукції, виготовленої за контрактом на замовлення держави – агресора. Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, який затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику, зокрема, у сфері бухгалтерського обліку та забезпечує формування і реалізацію єдиної державної податкової та митної політики.
Отже, з питання відображення у бухгалтерському операцій із стягнення в дохід держави України активів російської федерації, доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
Крім того Кодексом не встановлено податкової пільги з податку на прибуток підприємств та ПДВ для операцій із стягнення в дохід держави України активів російської федерації.
Додатково інформуємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |