X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.11.2023 р. № 4263/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виправлення помилок, допущених при складанні податкових накладних/розрахунків коригування, та особливостей включення до складу податкового кредиту таких податкових накладних, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, суб'єктами господарювання (Замовник та Постачальник послуг) було укладено договір про надання послуг та додаток до цього договору «Специфікація», що містили помилкові ціни на послуги, які були невірно визначені на етапі укладення договору. Надалі Постачальником послуг було підготовлено первинну документацію (акти прийому-передачі наданих послуг) з використанням невірних цін у реквізитах, що призвело до помилок у обсягах та кількості наданих послуг, які не відповідали договірним (фактичним) обсягам наданих послуг. Одночасно з виявленням помилок, допущених у складених первинних документах, з метою їх виправлення сторони уклали додаткову угоду до договору надання послуг, якою визначили коректні ціни на надані послуги. З урахуванням положень вказаної додаткової угоди сторонами всю первинну документацію було виправлено, в тому числі звіти постачальника з обсягами наданих послуг та акти прийому-передачі наданих послуг, з коректними (уточненими) реквізитами щодо кількості, обсягів та ціни наданих послуг. При цьому, слід зазначити, що загальна вартість наданих послуг та суми податку на додану вартість залишилися незмінними відносно перших редакцій документів, помилки були виправлені лише у цінах, обсягах та кількості наданих послуг.

Незважаючи на укладення додаткової угоди, Постачальник послуг підготував та направив на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні, складені відповідно до старої редакції «Специфікації» (з помилковими цінами) та первинних документів, що містили аналогічні помилки у обов'язкових реквізитах (в цінах, обсягах та кількості наданих послуг). Дані податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН. Жодних розрахунків коригування щодо виправлення помилок, допущених  постачальником, не зареєстровано в ЄРПН. 

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи є помилки в обов'язкових реквізитах зареєстрованої постачальником послуг податкової накладної в кількості, обсягах та цінах на послуги, що суперечать фактичним даним постачання та складеним первинним документам) підставою для унеможливлення ідентифікувати проведені за такою податковою накладною господарські операції (та їх зміст)?;

2) чи вважається податкова накладна, у якій допущено помилки в обов’язкових реквізитах (в кількості, обсягах та цінах на послуги, що суперечать фактичним даним постачання та складеним первинним документам) такою, що відповідає вимогам пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, тобто зареєстрованою у порядку, передбаченому чинним законодавством України?;

3) чи має право платник податку включити до податкового кредиту суми ПДВ за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, у яких допущено помилки в обов'язкових реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (в кількості, обсягах та цінах на послуги, що суперечать фактичним даним постачання та складеним первинним документам), за умови, що такі помилки не дозволяють належним чином ідентифікувати здійснені господарські операції та їх зміст, але при цьому загальна сума наданих послуг та сума ПДВ зазначена правильно?;

4) які обов'язкові дії та у який строк, згідно вимог податкового законодавства, зобов'язаний вчинити постачальник послуг в разі реєстрації ним в ЄРПН податкових накладних згідно первинної документації, що була складена без урахування договірної зміни сторонами її основних показників (цін на надані послуги), внаслідок чого такі накладні містять помилки у кількості, обсягах та цінах постачання послуг?;

5) в яких звітних періодах покупець послуг має право віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у податкових накладних, в обов'язкових реквізитах яких допущено помилки у частині кількості, обсягів та ціни постачання послуг у разі, якщо в подальшому такі помилки було виправлено шляхом складання розрахунків коригування?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Правила складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрації в ЄРПН регулюються статтями 192 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації,  включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ перебіг строків, зазначених у пункті 198.6 статті 198 розділу V ПКУ, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН.

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 - 3

 

Зважаючи на положення пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ, а також пункту 187.1 статті 187, пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6  статті 198, пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, податкова накладна, у якій невірно зазначено показники «ціна» та / або «кількість (об’єм, обсяг)» товарів/послуг, що є обов’язковими реквізитами податкової накладної, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, не відповідає первинним документам, не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію, отже не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.

 

Щодо питання 4 – 5.

 

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).

Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зі змінами та доповненнями.

Помилки, допущені у графі 6 (кількість (об'єм, обсяг)) та / або 7 (ціна постачання одиниці товару / послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість) податкової накладної призводить до виникнення розбіжностей з первинними документами, оформленими за операцією, щодо якої платником на дату виникнення податкових зобов'язань складено податкову накладну.

Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, для виправлення помилки у графі 6 (кількість (об’єм, обсяг)) та / або 7 (ціна постачання одиниці товару / послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість) податкової накладної, платнику необхідно:

- на дату виникнення помилки скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, в табличній частині якого, зі знаком «-» відобразити показники щодо усіх зазначених в податковій накладній товарів/послуг та у графі 2.1 заповнити код причини коригування «103»;

- скласти нову податкову накладну, в якій зазначити правильні показники, визначені первинними документами. Такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер та у полі «Дата складання» зазначається дата виникнення податкових зобов'язань продавця.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.