Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо правомірності визнання послугами для власних потреб організації, що використовуються для її офіційної діяльності, і аналогічних звернень, надісланих до ДПС листом Міністерства фінансів України, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 9 жовтня 2023 року «Про стан забезпечення продовольчої безпеки», введеним в дію Указом Президента України від 9 жовтня 2023 року № 681/2023, Кабінету Міністрів України, зокрема, активізувати у місячний строк співпрацю із Всесвітньою продовольчою програмою ООН (далі – ВПП), зокрема стосовно отримання допомоги вразливими верствами населення, особливо тими, які постраждали внаслідок війни, руйнування греблі Каховської ГЕС.
Враховуючи вищевикладене, Представництво просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правомірності визнання певних придбаних товарів/послуг товарами/послугами для власних потреб організації, що використовуються для її офіційної діяльності згідно з пунктом 4 Порядку звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (далі – Порядок № 1240):
ДПС на звернення щодо оподаткування ПДВ в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій зареєстрована індивідуальна податкова консультація, яка направлена організації.
В доповнення до вищезазначеної податкової консультації ДПС повідомляє.
Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюється спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги у кожному конкретному випадку з урахуванням особливостей, визначених статтею 6 Закону України від 22 жовтня 1999 року № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу» (далі – Закон № 1192).
На період дії воєнного стану Кабінет Міністрів України має право визнавати окремі категорії товарів, у тому числі підакцизні, не визначені у статті 6 Закону № 1192, гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку (частина сьома статті 15 Закону № 1192).
Відповідно до пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.
У порядку, встановленому абзацом першим пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ, також звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для надання гуманітарної допомоги в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні згідно з нормами Закону № 1192.
Процедура звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, а також операцій з постачання товарів/послуг на митній території України, визнаних гуманітарною допомогою, визначена Порядком № 1240.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1240 обсяг пільг, що надаються представництвам міжнародних організацій, зокрема їх регіональним відділенням, визначається відповідним міжнародним договором України.
Власними потребами міжнародних організацій вважаються також усі товари та послуги, що використовуються для їх офіційної діяльності відповідно до взятих на себе зобов’язань згідно з міжнародними договорами з Україною (крім тих, що надаються як гуманітарна та міжнародна технічна допомога).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240 звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митній територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.
Отже, з урахуванням вимог та правил, встановлених ПКУ, Законом № 1192 та Порядком № 1240, звільнення від оподаткування ПДВ, шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, поширюється на операції платника податку з постачання товарів/послуг на митній території України, визнаних гуманітарною допомогою, зокрема Представництву як для надання Представництвом гуманітарної допомоги в Україні, так і для власних його потреб.
Таким чином, вартість товарів та послуг (у тому числі складських, транспортних, інших логістичних та супутніх), які придбаваються ВПП у постачальника (платника ПДВ) для цілей надання нею гуманітарної допомоги в Україні та/або для власних потреб ВПП під час здійснення нею офіційної діяльності ВПП в Україні, постачальником (платником ПДВ) таких товарів/послуг визначається з урахуванням ПДВ. За операцією з постачання таких товарів/послуг постачальник (платник ПДВ) зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну на ВПП і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільнення від оподаткування ПДВ шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених ВПП в Україні під час придбання товарів/послуг, здійснюється за правилами, встановленими Порядком № 1240, та поширюється на операції з постачання товарів/послуг на митній території України, визнаних гуманітарною допомогою, як для надання гуманітарної допомоги в Україні, так і для власних потреб.
При визнанні товарів та послуг (у тому числі складських, транспортних, інших логістичних та супутніх) гуманітарною допомогою відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених ВПП під час придбання товарів/послуг, здійснюється як для надання гуманітарної допомоги.
Товари/послуги, які використовуються ВПП для офіційної діяльності відповідно до взятих на себе зобов’язань згідно з міжнародними договорами з Україною (у тому числі з гуманітарної допомоги) (крім тих, що визнані гуманітарною допомогою населенню), у тому числі для службового користування та для використання (споживання) під час виконання службових обов'язків, зокрема офіційних прийомів, відносяться до товарів/послуг, передбачених для власних потреб.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |