X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.11.2023 р. № 4267/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, заявник володіє корпоративними правами інших осіб-платників 4 групи та платників податку на прибуток (90% і більше у складі статутного капіталу кожного із суб’єктів господарювання) від яких вже отримано та буде отримувати дивіденди.

В І півріччі 2023 року підприємство заявника отримало доходи у вигляді дивідендів від участі в капіталі юридичної особи – платника єдиного податку четвертої групи та відобразило такі доходи в бухгалтерському обліку, а також отримало доходи у вигляді дивідендів від участі в капіталі юридичної особи – платника податку на прибуток на загальних підставах.

При цьому підприємство не здійснювало виплати дивідендів на користь власних засновників в даному звітному (податковому) періоді.

Враховуючи викладене вище, заявник запитує:

1. За умови, що материнська компанія в поточному звітному податковому періоді отримувала дивіденди від своїх дочірніх компаній, але не проводилавиплати у вигляді дивідендів на користь власних замовників, чи має заповнювати та подавати додаток АВ до Декларації з податку на прибуток за звітний період І  півріччя 2023 року?

2. Чи правильно розуміємо, що підприємство-заявник є материнською компанією та має вести окремий облік отриманих та виданих дивідендів?

3. Чи повинно підприємство заповнювати та подавати додаток АВ до Декларації з податку на прибуток за звітний період І півріччя 2023 року (за умови, що дивіденди підприємством отримувалися, але виплати на користь власної материнської компанії не здійснювалися)?

4. Чи повинно підприємство відобразити суму доходів від отриманих дивідендів у рядку 3.2.3.1 (3.2.3) Додатку РІ до Декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2023 року?

5. За умови, що до кінця 2023 року підприємство так і не проведе виплати дивідендів на користь власної материнської компанії, чи може підприємство перенести залишок суми отриманих дивідендів від власних дочірніх компаній (рядок 2 Додатку АВ) в додаток АВ до Декларації з податку на прибуток на наступний звітний період (на 2024 рік)?

Відносини, щовиникають у сферісправлянняподатків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексу та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу. У разіякщопоняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Материнські компанії - юридичні особи, які є власниками інших юридичних осіб або здійснюють контроль над такими юридичними особами, як пов'язані особи (пп. 14.1.103 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Тобто підприємство заявника є материнською компанією.

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу.

Відповідно до пп. 57.11.1 п. 57.11 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 57.11.3 п. 57.11 ст. 57 Кодексу авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2 цього пункту, не справляється у разі виплати дивідендів:

на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.11.2 цього пункту. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;

фізичним особам.

Відповідно до п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу  емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів).

При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.

Податкова декларація з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860.

Додаток АВ до Декларації «Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів)» передбачає розкриття інформації щодо отриманих та виплачених дивідендів платником податку та здійсненого на підставі такої інформації розрахунку авансового внеску.

Оскільки з метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає такі дивіденди у податковій звітності, то у рядку 2 Додатку АВ до Декларації вказується сума отриманих дивідендів. При цьому сума виплачених дивідендів вказується у рядку 1.5Додатку АВ до Декларації.

Отже, у разі якщо платник податку отримав  дивіденди в звітному періоді, то такий платник податку повинен подати Додаток АВ до Декларації.

У випадку, коли підприємство у попередньому податковому році отримує дивіденди від дочірніх підприємств, але не виплачує дивіденди власним учасникам, то сума таких дивідендів вказується в рядку 3 Додатка АВ до Декларації звітного року.

При цьому сума авансового внеску з податку на прибуток підприємств материнської компанії сплачується з суми, щоперевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, отже сума отриманих дивідендів вираховується із суми, що підлягає виплаті учасникам такої материнської компанії.

Сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді (рядок 1 - рядок 1.1 - рядок 1.2 - рядок 1.3 - рядок 2 - рядок 3 додатка АВ), але не більше значення рядка 4 додатка АВ, відображається у рядку 5 Додатка АВ.

У рядку 4 Додатка АВ відображається додатне значення різниці між сумою виплачених дивідендів та об'єктом оподаткування року, за який виплачуються дивіденди.

Об'єкт оподаткування звітного (податкового) року, за який виплачуються дивіденди, враховується лише за умови, що зобов'язання з податку на прибуток за цей рік погашено. Якщо зобов'язання з податку на прибуток не погашено, то в рядку 4 Додатка АВ відображається вся сума виплачених дивідендів.

За наведеною у рядку 5 Додатка АВ формулою в ньому відображається сума дивідендів (рядок 1) без врахування суми дивідендів, із якої авансові внески не сплачуються (п.п. 57.11.3 Кодексу), і порівнюється із сумою перевищення в рядку 2 Додатка АВ.

Крім того, відповідно до п.п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування платника податку зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).

Вказанусуму доходів від отриманих дивідендів вказують у рядку 3.2.3.1 Додатку РІ до Декларації за звітний період.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).