Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи, із застосуванням ставки 5 відсотків, який здійснює діяльність з роздрібної торгівлі одягу, взуття та аксесуарів. З метою збільшення продажів платник податків планує здійснювати випуск та продаж подарункових сертифікатів у власних магазинах та в подальшому здійснювати відпуск товарів з використанням подарункових сертифікатів.
У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи може фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відс., запровадити випуск та продаж подарункових сертифікатів у власних магазинах у відповідності до видів діяльності за КВЕДами 46.16, 46.18 та 47.19, які наслідки тягне за собою така діяльність?
2. Чи може фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відс., здійснювати відпуск товарів покупцям з використанням подарункових сертифікатів, попередньо придбаних покупцем у магазинах платника?
3. Які податкові обов’язки виникають у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відс., у разі здійснення продажу подарункових сертифікатів?
4. Чи являється, в даному випадку, продаж подарункових сертифікатів у власних магазинах та подальший відпуск товарів за придбаними подарунковими сертифікатами порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування?
5. Чи може платник у відповідності до діючого законодавства здійснювати продаж (реалізацію) подарункових сертифікатів у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій/програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО)? Якщо так, то яким чином проводити такі операції через РРО/ПРРО та яке кодування при цьому використовувати?
Щодо першого – четвертого
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу ХІV Кодексу.
Згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, що відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
Згідно з п. 291.6 ст. 291 Кодексу платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей).
Пунктом 292.6 ст. 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, зокрема у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ст. 291 Кодексу (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів), – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.
Враховуючи вищезазначене, нормами розділу ХІV Кодексу не заборонено продаж подарункових сертифікатів, проте розрахунок за товари подарунковим сертифікатом фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже не дає права фізичній особі – підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.
Додатково зауважуємо, що згідно з п. 299.10 ст. 299 Кодексу реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у п. 291.6 ст. 291 Кодексу, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків.
Щодо п’ятого питання
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено статтею 3 Закону № 265.
Форму та зміст розрахункового документу/електронного розрахункового документу визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350 (далі – Положення № 13).
Обов’язкові реквізити, що має містити фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі – фіскальний чек), визначені пунктом 2 розділу ІІ Положенням № 13.
Таким чином, Закон № 265 встановлює прямий обов’язок для суб’єктів господарювання здійснювати продаж товарів і послуг, в тому числі і подарункових сертифікатів із застосуванням РРО/ПРРО.
При продажу подарункових сертифікатів фізична особа – підприємець має видати покупцеві (споживачу) відповідний розрахунковий документ встановленої форми та змісту (фіскальний касовий чек) у відповідності до Положення № 13, який повинен містити, зокрема, такі обов’язкові реквізити, як назву, кількість і вартість реалізованих подарункових сертифікатів.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |