X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.11.2023 р. № 4311/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податку – фізична особа – резидент є власником підприємства, що зареєстровано в Республіці Болгарія. За наслідками господарської діяльності 2020 року підприємством нараховано дивіденди, які отримані платником податку у 2021 році шляхом перерахування коштів на власний рахунок, відкритий в українському банку.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Яким чином та в якому періоді оподатковуються зазначені кошти?

2. За якою ставкою оподатковуються дивіденди, нараховані (виплачені) підприємством, що зареєстровано в Республіці Болгарія?

3. Який код рядка в податковій декларації про майновий стан і доходи застосовується для відображення  іноземних дивідендів?

4. З урахуванням Конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Урядом України і Урядом Республіки Болгарія (далі – Конвенція) та відповідним оподаткуванням на території Республіки Болгарія вказаного доходу:

4.1. Яку суму податку потрібно вказувати у податковій декларації: по ставці, встановленої законодавством, чи з урахуванням податку, сплаченого за кордоном?

4.2. Чи потребує легалізації довідка від іноземних уповноважених органів щодо суми податку та збору, сплачених за межами України?

4.3. Яким чином така довідка додається до декларації, що подається в електронному вигляді?

Щодо питань 1, 2 та 4.2

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162  якого платниками податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема,  проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, інші доходи від будь-яких видів діяльності, за межами митної території України або територій непідконтрольних контролюючим органам (п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 Кодексу.

У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п.167.1 ст. 167 Кодексу, крім:

а) доходів, визначених п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу;

б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ст. 170 Кодексу;

в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ст. 170 Кодексу;

г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ст. 170 Кодексу (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).

Відповідно до  п.п. 167.5.4  п. 167.5  ст. 167 Кодексу ставка податку на доходи у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах,  нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, встановлюється у половинному розмірі ставки, визначеної у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, тобто 9 відсотків.

Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).

При цьому у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації (п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 Кодексу).

Відповідно до п.п. 170.11.4 п. 170.11 ст. 170 Кодексу сума податку з іноземного доходу платника податку – резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України.

Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відсотки об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161  підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Слід зауважити, що нормами Кодексу не передбачено зменшення податкового зобов’язання з військового збору на суму податків, сплачених за кордоном.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу, згідно з п.п. 168.2.1 п. 168.2 якої платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного року, а також сплатити податок  (військовий збір) з таких доходів.

Отже, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом України, у вигляді дивідендів з іноземним джерелом походження підлягає оподаткуванню за наслідкам звітного року, в якому отримано такий дохід, податком на доходи фізичних осіб за ставкою 9 відсотків та військовим збором за
ставкою 1,5 відсотки.

При цьому платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання (крім зобов’язання з військового збору) на суму податків, сплачених за кордоном, право на зарахування яких здійснюється відповідно до умов передбачених п.13.5 ст. 13 Кодексу.

Щодо питань 3, 4.1 та 4.3

Порядок подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Форму декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) та Інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143) подається з 01 січня 2022 року.

Відповідно до п.п. 9 п. 2 розділу IIІ Інструкції сума іноземних доходів, розмір яких визначається відповідно до п.п. 170.11 ст. 170 розділу IV Кодексу, вказується у рядку 10.7 розділу II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу»:

у графі 3 рядка 10.7 вказується сума іноземних доходів, перерахована у гривнях, з урахуванням норм п. 164.4 ст. 164 розділу IV Кодексу;

у графі 6 рядка 10.7 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 розділу IV Кодексу;

у графі 7 рядка 10.7 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету, розрахована за ставкою 1,5 відсотка, визначеною п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Платник податків, який подає декларацію відповідно до п.п. «в» п. 49.3 ст. 49 Кодексу засобами електронного зв’язку з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», із змінами та доповненнями, та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги», може надати в контролюючі органи пояснення до неї в електронній формі та надіслати разом з декларацією копії інших документів як додаток довільного формату, з прикріпленою до нього копією сканованого документа (файл повинен бути у форматі pdf із обмеженням розміру не більше 5 МБ).

Зауважуємо, що фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).

Враховуючи викладене, дохід у вигляді дивідендів, отриманий фізичною особою – резидентом від іноземного підприємства, підлягає декларуванню за наслідками звітного року як іноземний дохід.

При цьому, податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, розраховане платником податку відповідно до п. 170.11 ст. 170 Кодексу, відображається у рядку 10.7 декларації.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування іноземних доходів фізичних осіб, кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань. 

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснювалося з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.