Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.
У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана зі складністю визначення наявності у фізичної особи – резидента України – статусу контролюючої особи стосовно контрольованої іноземної компанії (далі – КІК) та відповідно обов’язку подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254, у разі втрати (припинення) нею статусу такої контролюючої особи до закінчення звітного періоду.
Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи повинна фізична особа –резидент України у 2024 році одночасно з річною декларацією про майновий стан і доходи подавати за 2023 рік Звіт про контрольовані іноземні компанії за 2022 та 2023 роки, зважаючи на те, що на момент подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік вказана фізична особа вже не єконтролюючою особою відповідно до КІК?
2. Чи поширюється на зазначену фізичну особу –резидента України положення підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу?
3. Чи поширюється на зазначену фізичну особу – резидента України обов’язок щодо сплати податку з нерозподіленого прибутку КІКза 2022 та 2023 звітні роки (у разі його нерозподілення) та щодо сплати податку з розподіленого прибутку вищевказаної іноземної компанії за 2022 та 2023 звітні роки (у разі його розподілу) відповідно до пункту 170.13 статті 170 Кодексу?
Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.
КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).
Згідно з підпунктом 392.2.2 пункту 392.2 статті 392 розділу І Кодексу об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею. Зазначена частина прибутку КІК:
включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу, або за результатами звітного податкового року збільшує об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.
Згідно з пунктом 392.5 статті 392Кодексупередбачено складання та подання Звіту про КІК та повідомлень про набуття або припинення участі у КІК.
Відповідно до підпункту 392.5.1 пункту 392.5 статті 392Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року.
Згідно з підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.
До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.
Згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392розділу I Кодексу у разі, якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає Звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу.
Контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи.
Звертаємо увагу, що Звіт про КІК, скорочений Звіт про КІК подаються щодо кожної КІК окремо.
Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.10.2022 за № 1219/38555 затверджено форми Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК, Порядку заповнення Звіту про КІК, скороченої форми Звіту про КІК і подання до контролюючого органу та Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Отже, згідно норм Кодексу, Звіт про КІК заповнюється і подається до контролюючого органу контролюючою особою, яка володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду.
Додатково повідомляємо, що пунктом 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено особливості застосування положень про оподаткування прибутку КІК протягом перехідного періоду, зокрема:першим звітним (податковим) роком для Звіту про КІК є 2022 рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – звітний період, що розпочинається у 2022 році). Контролюючі особи мають право подати Звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік.
При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.
Звертаємо Вашу увагу на те, що для надання чіткої відповіді необхідно вказати країну реєстрації КІК,початок та закінчення звітного періоду (фінансового року).
Водночас наголошуємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин потребує комплексного аналізу документів та матеріалів, що дозволяють ідентифікувати предмет запиту.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |