Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем, який перебуває на спрощеній системі оподаткування та здійснює господарську діяльність з надання послуг по бронюванню місць, реалізації проїзних квитків з перевезень пасажирів автомобільним транспортом, надає інформаційні послуги згідно з комісійними договорами, якими передбачено утримання комісійної винагороди з суми реалізації проїзних квитків.
З метою дотримання вимог ПКУ, фізична особа – підприємець просить надати роз’яснення з наступних питань:
1. Яким КВЕДом передбачена діяльність з реалізації квитків на автомобільному транспорті з перевезення пасажирів у міському та міжміському сполученні?
2. Яким чином перевізник фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування повинен вести облік закуплених квитків та їх реалізацію кожного дня водіями на різних маршрутах?
3. Чи є самостійне утримання комісіонером належної йому комісійної винагороди з отриманих від покупців коштів як це передбачено договорами комісії негрошовою формою розрахунків або бартерною (товарообмінною) операцією.
Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, визначені Конституцією та Законами України.
Контролюючі органи, визначені п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ, здійснюють свою діяльність в межах функцій, визначених ст. 191 ПКУ.
Щодо питання першого
Усі види економічної діяльності суб'єктів господарювання, які на вищих рівнях деталізації групуються у галузі, є об'єктами класифікації в КВЕД.
КВЕД – це код, який містить усі можливі напрямки роботи суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарюванняможе займатися діяльністю тільки за тими кодами, які зазначені в його реєстраційних документах.
Відповідно до наказу Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів» (зі змінами), з 1 січня 2012 року набула чинності нова редакція КВЕД (ДК 009:2010), розроблена на заміну ДК 009:2005, до переліку якої також включені коди видів економічної діяльності за новою класифікацією.
Разом з цим Методичні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затвердженонаказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 (із змінами і доповненнями).
Враховуючи викладене, для встановлення, до якого виду відноситься обрана Вами господарська діяльність, доцільно звернутися до Державної служби статистики України.
Щодо питання другого
Оскільки питання стосується іншого суб’єкта господарювання – перевізника фізичної особи – підприємця (в контексті звернення), то пропонуємо фізичній особі – підприємцю самостійно та від свого імені звернутися до територіального Головного управління ДПС або ДПС.
Звертаємо увагу, що кожен платник податків має право самостійно звертатися до центральних органів державної влади в Україні, публічність створеної та накопиченої інформації, при здійсненні основної діяльності державними органами.
Щодо питання третього
Статтею 1011 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.
Комітент повинен виплатити комісіонерові плату в розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії (ст. 1013 ЦКУ).
Комісіонер має право відраховувати належні йому за договором суми з усіх грошових коштів, що надійшли до нього для комітента, якщо інші кредитори комітента не мають переважного перед ним права на задоволення своїх вимог із грошових коштів, що належать комітентові (ст. 1020 ЦКУ).
Після вчинення правочину за дорученням комітента комісіонер повинен надати комітентовізвіт і передати йому все одержане за договором комісії (ст. 1022 ЦКУ).
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУспрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливиймеханізмсправлянняподатків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.6 ст. 291 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку першої–третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовійформі (готівковій та/абобезготівковій).
Згідно із п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманийпротягомподаткового (звітного) періоду в грошовій формі(готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ.
При цьому до доходу не включаютьсяотримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Відповідно до п. 292.4 ст. 292 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Враховуючи викладене, самостійне утримання фізичною особою – підприємцем належної йому винагороди з отриманих від покупців коштів не підпадає підпоняття негрошової форми розрахунків або бартерної (товарообмінної операції).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |