X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.06.2017 р. № 448/ІПК/10/04-36-13-02-19



Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянуло Ваше з питань оподаткування доходів, отриманих від підприємницької діяльності, та у межах своїх повноважень повідомляє.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

В ст.292 ПКУ зазначено порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку.

Доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця, відповідно до п.292.1 ст. 292 ПКУ, є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.292.3 ст.292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

В п.292.11 ст.292 визначено перелік сум коштів, що не включається до складу доходу платника єдиного податку, визначеного цією статтею.

Відповідно до п.п. 14.1.44 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, правила здійснення депозитних операцій встановлюються:

для банківських депозитів - Національним банком України відповідно до законодавства;

для депозитів (внесків) до інших фінансових установ - державним органом, визначеним законом.

Згідно з п.1.4 гл.1 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003

№516 зі змінами та доповненнями (далі - Положення), залучення банком вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб підтверджується, зокрема, договором банківського рахунку.

За договором банківського рахунку, укладеним з юридичною або фізичною особою, банк зобов’язується приймати і зараховувати на рахунок грошові кошти або банківські метали, що їй надходять, виконувати розпорядження власника рахунку про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та проведення інших операцій за рахунком. За користування грошовими коштами, що обліковуються на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунку або законом (п.2.5 гл.2 Положення).

Таким чином, грошові кошти, повернуті банком з депозитного рахунку фізичної особи - підприємця на його поточний рахунок після закінчення депозитного договору, не є доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, якщо зазначені кошти було покладено після включення до доходу такого підприємця в період їх отримання.

Відповідно до п.п.14.1.268 п.14.1 ст.14 ПКУ, пасивні доходи для цілей розділу IV цього Кодексу - доходи, отримані у вигляді, а саме, процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів).

Згідно з п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст.164 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у підпункті 165.1.41 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу), доходи у вигляді виграшів, призів.

Відповідно до п.п. 165.1.41 п. 165.1 ст.165 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Ознаки таких рахунків визначаються Національним банком України.

Згідно з п. 177.2 ст.177 ПКУ, об’єктом оподаткування є чистий

оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи -підприємця.

До складу загального оподатковуваного доходу суб’єкта підприємницької діяльності зараховується виручка, що надійшла фізичній особі - підприємцю як в грошовій, так і в натуральній формі, зокрема, виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в т.ч. відсотки банку).

Тобто, проценти нараховані на депозитний (вкладний) банківський рахунок не являються об’єктом оподаткування єдиним податком, а є об’єктом оподаткування з податку на доходи фізичних осіб і підлягають включенню до складу загального оподатковуваного доходу податкової декларації про майновий стан і отримані доходи із нарахуванням і сплатою до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість та відповідні форми книги обліку доходів і витрат затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за №800/27245)

В зазначених формах книг обліку доходів і витрат не передбачена графа, в якій відображаються пасивні доходи у вигляді процентів, нарахованих на депозитний (вкладний) банківський рахунок фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПКУ, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування зобов’язані вести книгу обліку доходів і витрат, у якій щоденно на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися у звітному (податковому) періоді.

Порядок ведення книги обліку доходів і витрат фізичними особами -підприємцями на загальній системі оподаткування встановлений наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 (далі - Порядок).

Відповідно до п.6 Порядку у графі 2 книги обліку доходів і витрат відображається сума доходу, а саме, пасивні доходи у вигляді процентів, нарахованих на депозитний (вкладний) банківський рахунок фізичної особи -підприємця.

Питання щодо розміщення на депозитному (вкладному) банківському рахунку фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку поворотної фінансової допомоги стосується господарських взаємовідносин суб’єктів господарювання і не належить до компетенції органів ДФС.

Одночасно зауважуємо, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у листі, потребує детального вивчення документів (матеріалів), які стосуються даної справи (банківський договір), тому податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 ПКУ).