X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.11.2023 р. № 4368/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ФОП …. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції   повідомляє.

Платник податку у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи з видом діяльності за  КВЕД 46.17 «Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами». 02.10.2023 було укладено договір про надання послуг з комерційного посередництва, за яким, як агент за винагороду зобов’язалась здійснити пошук клієнта та сприяти укладанню правочину із покупцем від імені та за рахунок замовника щодо продажу соняшникової олії.

Умовами вищезазначеного договору передбачається, що винагорода агента складає фіксовану грошову суму за кожну окрему партію товару, що буде поставлятися покупцю протягом певного проміжку часу відповідно до специфікацій укладених сторонами договору купівлі-продажу. Отже, отримання агентської винагороди носитиме не одноразовий характер, а буде розподілений у часі.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Якщо виконавцем (агентом) за договором про надання послуг з комерційного посередництва виступає одноосібно фізична особа – підприємець, наскільки правомірним буде скористатися пунктом договору про те, що «агент має право передавати свої права та/або обов’язки за договором третім особам» виключно в частині відступлення права вимоги, на підставі якого фізична особа – підприємець передає своє право на отримання агентської винагороди іншій фізичній особі – підприємцю, яка також перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи?

2. Які податкові наслідки це буде мати для платника податків фізичної  особи – підприємця та для фізичної особи – підприємця, якій буде передано право вимоги на отримання агентської винагороди?

3. Чи не буде укладання такого правочину між фізичними особами – підприємцями, що перебувають на спрощеній системі оподаткування третьої групи, підставою для анулювання свідоцтва платника єдиного податку?

4. Чи має значення факт родинних зв’язків при укладанні даного правочину, наприклад якщо переуступка права вимоги буде укладена між чоловіком і дружиною?

Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу визначено функції контролюючих органів, зокрема, контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиногоподаткувизначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться третьої групи належать, зокрема, фізичні особи – підприємці,  які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідно з п. 292.4 ст. 292 Кодексуу разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є, зокрема, дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі(п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до п. 292.14 ст. 292 Кодексу визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Згідно з п. 292.13 ст. 292 Кодексудохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу.

Право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку (п. 292.16 ст. 292 Кодексу).

Таким чином, умовою застосування Вами спрощеної системи оподаткування в наступному календарному роціє неперевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для третьої групи платників єдиного податку.

При цьому дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу.

Звертаємо увагу, що відповідно до ст. 44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі вільного вибору суб’єктом господарювання – фізичною особою видів господарської діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Крім того, з питанняправомірності укладання договору про відступлення права вимоги у випадку, наведеному у Вашому зверненні доцільно звернутися до Міністерства економіки України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.